Zeynep Aksu Kimdir


Zeynep Aksu Biyografisi

1971 yılında senaryosunu Bülent Oran‘ın yazdığı, yönetmenliğini Ülkü Erakalın‘ın yaptığı, yapımcısı Ümit Utku olan “Üvey Ana” filmindeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Bu filmde Fatma Karanfil, Sadri Alışık, Fikret Hakan, Cavidan Dora, Aliye Rona, Aysel Gürel, Erol Taş, Nubar Terziyan, Sümer Tilmaç, Kayhan Yıldızoğlu, Erdinç Akbaş ile birlikte oynadı.

İlk filminde; 1967 yılında senaryosunu Fuat Özlüer‘in yazdığı, yönetmenliğini Türker İnanoğlu‘nun yaptığı “Namus Borcu” adlı filmde başrolde olarak sinemaya başlarken Cüneyt Arkın, Turgut Özatay, Yılmaz Köksal, Feridun Çölgeçen ile birlikte rol aldı.

Babası, kendisinden habersiz yarışmaya katılıp sinema oyuncusu olduğu için kendisi ile 5 yıl görüşmedi. Şöhretin zirvesindeyken ve ödül de kazanmışken babası aradı ve eve dönmesini söyledi. Hiç düşünmeden kabul etti. Sinemayı bıraktıktan sonra babası ile barıştı. Babasıyla tekneyle açıldıkları bir gün bütün resimlerini, ödüllerini ve sinemayla ilgili diğer her şeyini Büyükada’ya gidene kadar yırtarak Marmara Denizine attı. Bir süre babasıyla yaşadıktan sonra evlendi, Mocan ailesine gelin oldu. Bu evliliği iki yıl sürdü. İkinci evliliğinden bir oğlu oldu. On dört yıl süren bu evliliğini de boşanmayla sonuçlandı.
Babası söz vermesine rağmen kendisini okutmak için İsviçre‘ye göndermekten vazgeçti. Bunun üzerine, onu kızdırmak için, 1966 yılında Hürriyet Gazetesi‘nin açtığı güzellik yarışmasına katıldı. Yarışmada “sinema güzeli” seçilince, aldığı film tekliflerini değerlendirerek sinemaya başladı. Sinemada Zeynep Aksu adını kullandı.
1967 yılın da başladığı sinema oyunculuğuna 1973 yılının başına kadar devam ettikten sonra oyunculuğu bıraktı. Beş yıllık Yeşilçam mesaisinde toplam 40 filmde rol aldı. Bu filmlerde dönemin yıldız isimleri Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Sadri Alışık, Kartal Tibet, Eşref Kolçak, Ayhan Işık ile kamera önündeydi. Oyunculuğu bıraktıktan yıllar sonra 2003 yılında TV dizisi ‘Baba’da rol aldı.
1 Kasım 1949 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Gerçek adı Füsun Demiroğlu‘dur. Annesi Nesrin Subaşı, babası iş adamı Cudi Demiroğlu’dur. Annesiyle babası O 5 yaşında iken boşandıktan sonra babası ile birlikte yaşadı. Annesinin ikinci evliliğinden Ferzan Özpetek (d.1959) adında sinema yönetmeni erkek kardeşi vardır. İlkokuldan itibaren yatılı okulda okudu. Işık Lisesi’ne devam etti.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 169 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 06 Ağustos 2017

Cevap bırakın