Umut Oran Kimdir


Umut Oran Biyografisi

1992 yılında kendi şirketi olan Domino Tekstil Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş’yi kurdu. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Domino Tekstil’in fabrikası, Umut Oran’ın 1996 yılından itibaren misyon edindiği “Anadolu’da istihdam yaratma” çalışmalarının bir örneği olarak Bolu‘da kuruldu ve 1997 yılında 30.000 m2 açık, 10.000 m2 kapalı alanda faaliyete başladı.
Babası Prof. Dr. Mehmet Oran, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahiliye Ana Bilim Dalı Başkanıydı. Orta ve lise öğrenimini Saint-Benoit Lisesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünü bitirdi.
Eski sporcu, kaleci ve halen Galatasaray Spor Kulübü veteran takımı (emekli faal sporcular) oyuncusudur. Galatasaray genç takımda, Tophane Tayfun Spor Kulübü’nde, Beyoğlu Yeni Çarşı Spor Kulübünde kaleci olarak oynadı ve 1984 yılında Galatasaray amatöre geri geldi. Omuzundan bir sakatlık geçirdi 4 yıl sonra da kaleciliği bıraktı.
16 Ekim 1962 tarihinde Almanya‘da doğmuştur. Manisalı olan babasının adı Mehmet, annesinin adı Ülker’dir. Anne ve babası doktor olarak Almanya‘da ihtisaslarını yaptıkları sırada Umut Oran da Almanya’da doğmuştur.
Entegre dikim fabrikası olan Domino Tekstil’de halen 250 kişi çalışmaktadır. Şirket yöneticiliği zamanında şirket çalışanlarının yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Oran; siyasete atıldıktan sonra, şirketinin yönetim, yetki ve sorumluluğunu çalışanlarına devretmiştir.
Türk özel sektörünü ulusal ve uluslararası alanlarda temsil etti. Sektörün Türkiye, görevlerinde bulundu.
Umut Oran, 1988 yılından itibaren tekründe hizmet verdi. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Koç Holding’in Tekstil Şirketi Bozkurt Mensucat’ta çalışmaya başladı. Daha sonra iş yaşamına Öztek Tekstil’de devam etti.
1992 yılının ekim ayında iki aylık bedelli olarak askere gitti.
Bolu‘da 2005 Mart ayından itibaren Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanlığı görevini 2009 yılına kadar yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz 2006 tarihinde yapılan toplantısı sonucunda Meclis Başkanlığı görevine getirildi.
2002-2003 yılları arasında Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF) Başkanlığı, 2000-2005 yılları arasında Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Federasyonu (EURATEX) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevlerini yürüttü.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 117 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 20 Ağustos 2017

Cevap bırakın