Türkiye’de Mülteci Olmak


Türkiye’de Mülteci Olmak

Türkiye birçok ülkeden mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ekim 2017 itibariyle Türkiye‘de yaklaşık 3.2 milyon Suriyeli mülteci var.


Ayrıca Suriyeli olmayan önemli bir nüfus da mülteci olarak bulunmaktadır. Suriyeli olmayan nüfusun Ekim 2017 itibariyle, yaklaşık% 44’ü Afganistan’dan,% 42’si Irak’tan,% 10’u İran’dan. Kalanlar dünyadaki diğer ülkelerden.


2006 yılında, Türkiye’de sığınma için toplam 4.550 bireysel başvuru yapılmıştır. 2011’de bu sayı 16.000 idi. 2013 yılında 44.800 idi. 2014 itibariyle 82.000’e ulaştı ve 2015’te bu sayı 100 bin’i geçmiştir. Bu rakamlar Suriyelileri kapsamamaktadır . Yeni adaylar, henüz kayıt altına alınmamış olan diğer mevcut popülasyonlar ve yeni gelenlerle bir araya geldiğinde, 2016 yılı ortası itibariyle toplam 328.000 kişiye ulaşmıştır.


Mültecilerin Durumu


Türkiye’de Mülteci Olmak;Türkiye’nin uluslararası hukuk taahhütlerine göre, ister sığınmacı olsun ister mülteci, durumları hakkında nihayi bir karara varılmadan ülkelerine geri gönderilmeleri mümkün değildir. Bu durum mültecilerin Türk kültürünü bilmesi, geçimlerini sağlaması, hayatlarını idam ettirmeleri, yeni arkadaşlıklar edinmeleri gibi ihtiyaçları ortaya çıkarmaktadır.


Çalışma


Uluslararası kuruma başvuruları mülteci ve ikincil koruma statüsü şeklinde sonuçlanan kişiler, bağımlı veya bağımsız olarak çalışabilmektedirler. Bu kişilere verilen kimlik belgesi, çalışma izni yerine geçmektedir.


Genel olarak mülteciler; tekstil, inşaat, restoranlar ve turizm sektörlerinde asgari ücretle veya gündelik işlerde çalışıyorlar. Özellikle tekstil endüstrisinde, işverenler için ucuz emek kaynakları olan çocuk işçilerini tercih etmektedirler. Mülteci çocukların yüzde 41’i okumuyor.


Sağlık


5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olarak sağlık hizmetlerinden faydalanırlar. Uluslararası koruma statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişiler Türkiye’de genel sağlık sigortalı (GSS) sayılırlar. Genel sağlık sigortasından faydalanmak prime tabidir. Ancak primi ödeyemeyeceklerin primleri, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bütçesinden karşılanır.


Acil sağlık sorunu olanlar hastanelerin acil servislerinden faydalanmaktadırlar. Acil servisler, hasta olan kişilerin yasal statüleri veya sigortalılık durumlarına bakılmaksınız herkese açık bir şekilde yerine getirilmektedir.


Eğitim


Türkiye’de eğitim almak isteyen bütün mülteciler eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır. Türkiye’de yaşamak isteyen çocuk sahibi mülteciler çocuklarını okullara göndermek zorundadırlar.


Dil


Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi dili Türkçedir. Yazı dilinde latin alfabesini kullanmaktadır. Bir yerde mülteci olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız o ülkenin dilini öğrenmeniz yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Türkiye’de yabancıların ücretsiz Türkçe dil eğitimi alabilecekleri Halk Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. Ancak, bu kursların açılabilmesi için en az 12 kişiden oluşan kursiyer kayıt yaptırmalıdır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 118 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2018

Cevap bırakın