Şükrü Halûk Akalın Kimdir


Şükrü Halûk Akalın Biyografisi Hayatı

Aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Haziran 1979 döneminde mezun oldu.

Kasım döneminde açılan doktora giriş sınavını kazanarak mezun olduğu bölümde doktora çalışmasına başladı.

Doktora çalışmasını sürdürürken kısa bir süre İstanbul Davutpaşa Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı.

22 Ağustos 1980 tarihinde Kültür Bakanlığına bağlı Ansiklopedik Evliya Çelebi Seyahatnamesi Yayın Bürosuna memur olarak naklen atandı.

Tamamı üç ciltten oluşan Saltuk-nâme’nin ikinci ve üçüncü ciltlerinin de yayıma hazırlanması işi Kültür Bakanlığı tarafından kendisine sipariş verildi.

Kısa bir süre içerisinde eserin ikinci ve üçüncü cildini de yayıma hazırladı ve bu ciltler de 1989-1990 yıllarında Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı.

22 Ocak 1956 tarihinde Adana‘da doğdu. Annesinin adı Necla, babasının adı Ahmet Recai’dir.

Anne tarafı Adana merkeze bağlı Yolgeçen köyünden, baba tarafı ise Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Karaahmetli köyündendir.

İlköğrenimini Adana’da 1963 – 1968 yılları arasında Celalettin Sayhan İlkokulu’nda yaptı.

Ortaokulu Seyhan Işık Lisesinde 1968 – 1972 yıllarında okudu. Lise öğrenimini ise İstanbul’da Fatih Erkek Lisesi’nde 1975 yılında tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü binasında faaliyet gösteren bu büroda 1981 yılının sonlarına kadar çalıştı.

Büronun kapatılmasından sonra Çukurova Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesine memur olarak atandı ve Fakültenin programında yer alan Türk Dili dersini okutmakla görevlendirildi. 1983 yılının Mart ayında açılan okutmanlık sınavını kazanarak Çukurova Üniversitesi Türk Dili Bölümüne okutman olarak atandı.

1989 yılının Ağustos ayına kadar Çukurova Üniversitesinin Fen-Edebiyat, İktisadî ve İdarî Bilimler, Eğitim fakültelerinde Türk Dili dersini okuttu.

Mayıs 1987’de Saltuk-nâme I (İnceleme-Metin) başlıklı tezi ile Yeni Türk Dili bilim dalında doktor unvanını aldıktan sonra Ağustos 1989’da Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent olarak atandı.

Hazırlamış olduğu doktora tezinin metin bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kaynak Eserler dizisinin 8. eseri olarak yayımlandı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 127 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 09 Ocak 2018

Cevap bırakın