Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri


Su Çiçeği Belirtileri

Başlangıçta ortaya çıkan ve yaklaşık 1 gün süren yüksek ateşin ardından, önce göğüs, karın ve sırtta başlayıp daha sonra tüm vücuda yayılan içi sıvı dolu kabarcıklar gözlenir. Döküntüler çok kaşıntılıdır, saçlı deride ve ağız içinde de ola­bilir ve kabuklaşarak iyileşir

Döküntülü hastalıklarda ateşin düşürülmemesi gerek­tiği yönünde yanlış bir inanç vardır. Tüm ateşli hasta­lıklarda ateşin düşürülmesinde bir sakınca yoktur.

Su Çiçeği Tedavisi ;

Varicella öncelikle hastanın temizli­ğine dikkat edilmeli, sık sık banyo yaptırılmalı, eller sık yıkanmalı, tırnaklar kısa kesilmelidir. Ağız içinde döküntü­ler varsa, sulu gıdalar verilme­lidir. Kaşıntıyı giderici losyon ve pudralar kullanılabilir.

Su Çiçeği Varicella Hastalığı Nedir

Yeni doğan döneminde ve her yaşta görülebilen varicella su çiçeği çok bu­laşıcı bir hastalıktır. En sık okul öncesi yaşlarda görülür.

Gebe anne, hamileliğin ilk 3 ayında su çiçeği geçirirse, be­bekte doğumsal bozukluklar görülebilir. Gebeliğin son gün­lerinde geçirildiğinde ise, bebek su çiçeği belirtileri ile doğa­bilir. Kuluçka devri 13-22 gündür.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 134 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 11 Ağustos 2017

Cevap bırakın