Stanley Kubrick Kimdir


Stanley Kubrick Hayatı Biyografi

Bu, Rahip Fred Stadtmueller’ı anlatan 9 dakikalık bir filmdi. Yine bu filmde de montajdan görüntü yönetmenliğine kadar her alanda Kubrick’in imzası vardı. 1953 yılında Uluslararası Denizciler Federasyonu için “Seafarers” adında 30 dakikalık bir kısa belgesel çekmek için anlaştı.

Bu Kubrick’in renkli olarak çektiği ilk film oldu. 1955’te yine tanıdıklarından aldığı borçla 40.000 dolara ikinci uzun metrajlı filmi “Killer’s Kiss”i çekti.1956’ta yapımcı James B. Harris ile tanıştı ve ilk stüdyo filmi “The Killing”i çekmek için Hollywood’a gitti. “The Killing” filminden sonra MGM şirketinin yapım sorumlusu, Kubrick ve Harris ile anlaşma imzaladı.

Kubrick, roman yazarı Calder Willingham ile birlikte Stefan Zweig’ın “The Burning Secret” adlı romanından bir senaryo uyarladı ama bu proje hiçbir zaman hayata geçirilmedi. Sonraları Kubrick ve Willinghom, Humphrey Cobb’un Paths of Glory romanından bir senaryo uyarladılar.

Kirk Douglas filmde oynamayı kabul edene kadar tüm stüdyolar filmi reddetti. Sonuç ise Kubrick’in ilk klasik filmi oldu ve çoğu zaman savaş hakkında yapılmış en iyi filmler arasında gösterildi.

Kubrick, bundan sonraki birkaç yılı hayata geçiremediği projeler üzerinde çalışarak geçirdi.

Bunlar Kirk Douglas’ın oynamasını planladığı “I Stole 16 Million Dollars” ve Amerikan İç Savaşını konu alan bir başka senaryoydu. Ayrıca Marlon Brando ile birlikte 6 ay, “One Eyed Jacks” filmi için birlikte çalıştı.

Daha sonra Brando filmi kendisi yönetmeye karar verdi. 1959’da Kirk Douglas, “Spartacus” filminin yapımcılığını üstlenmişti.

Çekimler başladıktan iki hafta sonra yönetmen Anthony Mann kovuldu ve Douglas, Kubrick’e filmi yönetmesini teklif etti. Kubrick’in çektiği film Akademi Ödüllerinde büyük başarı kazandı.

26 Temmuz 1928’de, New York’un Bronx semtinde doğdu. 17 yaşında Look dergisinde fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı ve burada çalıştığı birkaç yıl içinde tüm Amerika’yı baştan sona gezdi. Tüm bu geziler Kubrick’in dünyayı tanımasına yardımcı oldu.

Üniversitenin öğrencisi olmamasına rağmen Columbia Üniversitesi’nde Lionel Trilling, Mark Van Doren, ve Moses Hadas gibi ünlü profesörler tarafından verilen derslere katıldı ve Modern Sanatlar Müzesi’nin programı her değiştiğinde yakından takip etti. Washington Square’deki Marshal ve Manhattan klüplerinde paralı satranç maçları yaptı.

1951’de, 23 yaşındayken, Kubrick o ana kadar kazandığı tüm parayla bir film çekmeye karar verdi.

Bu, Look dergisinde iken fotoğraflarını çektiği boksör Walter Cartier’i konu alan 16 dakikalık kısa bir belgesel filmiydi. Filmi çekmek için kullandığı tüm ekipmanı kullanmayı, kiraladığı yerdeki satıcıdan öğrenmişti.

Yönetmenlikten montaja, sesten görüntü yönetmenliğine kadar herşeyi kendisi yaptı. Film, RKO adlı bir şirket tarafından satın alındı ve New York’taki Paramount sinemasında gösterilerek Kubrick’e ufak bir kâr getirdi.

Tüm zamanını film çekmeye ayırabilmek için Look dergisindeki işinden ayrıldı. RKO, “Flying Padre” adlı kısa bir belgesel çekmesi için teklif yaptı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 114 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 07 Mart 2018

Cevap bırakın