Siyah Nokta Maskeleri


Ciltte sivilce oluşumu var ise bu aynı zamanda ciltte gereğinden fazla bir yağlanma olduğunun göstergesidir. Cildiniz yağlı diye sürekli yıkamak gibi bir çözüm bulduysanız kesinlikle bunu uygulamamalısınız. Yüzünüzü günde 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kullandığınız bir krem yada losyon var ise kullanmakta olduğunuz ürünün nemlendirici özelliği olmasına ve yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

Sivilce oluşumu derideki yağ salgılamasının fazlalaşması ile ortaya çıkar. Yağ salgılaması fazlalaşmış ciltte yağ kanalları tıkanır ve tıkanan bölgede dışarıdan alınmayan mikroplar üremeye başlar. Mikropların üremesinin ardından bu bölgede deride bulunan yağlar parçalanır ve iltihaplı sivilce haline gelir. Sivilce oluşumunun genetik olup olmadığı hala araştırılan bir konu iken ailede sivilceli bir cilt tipine sahip biri var ise çocuklarda da aynı şekilde olduğu gözlemlenmektedir.

Her ne kadar beslenme ile ilgili olduğu düşünülmese de günümüzde fast food tüketen toplumlarda sivilcenin genel bir sorun olduğu görülürken bitkisel beslenen toplumlarda ise böyle bir sorunun olmadığı aşikardır. Sivilce oluşumunu, sivilcelere neden olan bir takım besinler ve gıdaların da etkisi vardır ve günümüzde bir takım zararlı besinlerin sivilce oluşumunu kolaylaştırdığını biliyoruz.

Yaş ve cilt tipi fark etmeksizin yüzde ortaya çıkan sivilceler oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Ancak sivilce daha çok yağlı cilti kişilerde görülür. Çünkü cildin yağ salgılaması fazlalaştıkça sivilce oluşumu riski de artar. Sivilcelere çözüm arıyorsanız kullanacağınız sivilce ilaçlarının yanında cildin yağ dengesini de sağlamak gerekmektedir. Sivilceler için kozmetik ürünler dışında evde yapılan bitkisel sivilce maskeleri ve kremleri ile sivilcelere neden olan citte gözenekleri tıkayan yağlanmayı kontrol altına alabilirsiniz.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 109 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2017

Cevap bırakın