Şerif Hüseyin Kimdir


Şerif Hüseyin Biyografisi

Arap birlikleri Hicaz Demiryolu’na saldırılar düzenlemeye ve Osmanlı birliklerine kayıplar verdirmeye başladılar. Bir yandan İngilizler’le çarpışan Osmanlı Ordusu, Hüseyin’in oğulları komutasındaki Arap birliklerine karşı savaşmak zorunda kaldı. Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra İhtilaf kuvvetleri, Ürdün’de kendilerine bağlı bir yönetim kurdular.

İngiltere’nin 1921 yılında oğlu Abdullah’ı Ürdün Emiri, diğer oğlu Faysal’ı da Irak Kralı yapması Arap dünyasındaki otoritesini iyice sarstı.

Mart 1924’te, Türkiye’de halifeliğin kaldırılmasından sonra kendisini halife ilan ettiyse de Mekke’yi kuşatan İbni Suud Abdülaziz tarafından krallığına ve halifelik iddialarına son verildi.

1930 yılına kadar Kıbrıs’ta sürgün hayatı yaşadı. Bundan sonra Ürdün Emiri olan oğlu Abdullah’ın yanına gitti. Bir yıl sonra 1931 yılında öldü.

1854 yılında İstanbul’da doğdu. 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra Hicaz valisi ve Mekke Şerifi olarak Arabistan’a gönderildi. Arapların Osmanlı Devleti’nden ayrılmaları yönünde çalışmalar yapmaya başladı. Oğlu Abdullah aracılığı ile Mısır’daki İngiliz yönetimiyle ilişki kurdu. 1915-1916 yıllarında Araplar’ın Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmaları durumunda İngilizlerin kendi krallığını tanımasını istedi. Oğullarından Faysal ise Suriye’de bulunan Osmanlı komutanı Cemal Paşa ile anlaşmaya çalıştı.

1916 ilkbaharında Cemal Paşa’nın Beyrut ve Şam’da devlete ihanet eden bazı Arap milliyetçilerini astırmasının ve Osmanlı birliklerinin Hicaz demiryolunu denetimi altına almasının ardından, Şerif Hüseyin krallığını ilan eetti. Haziran 1916’da Osmanlı Devletine karşı ayaklandı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 122 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2017

Cevap bırakın