Penisde Kıl Dönmesi


Ayrıca penisde kıl dönmesi sorununun tekrarını önlemek için kılların temizliğine özen göstermelidir. Düzenli şekilde penis ve çevresi kontrol edilmeli, küçük bir kızarıklık bile gözden kaçmamalıdır.

İhmal edilen kıl dönmesi bölgede apse oluşumuna, dolayısıyla ağrı, akıntı ve kaşınma gibi sorunlara yol açar. Penis bölgesinin kıllarla kaplı olması, nadiren bu sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden bölgede düzenli şekilde kıl temizliği yapılmalı, hijyene özen gösterilmelidir.

pansuman yapılarak bölge kapatılır. Hastalar ameliyatın ardından belirli bir süre pansumanlarını ihmal etmemeli, bölgenin temizliğine dikkat etmelidir. Bir süre yara yerine su değmemesi için banyo yapmaktan kaçınmalıdır.

Penis bölgesinde kıl dönmesi oluşursa, ilk aşamada bölgede kızarıklık meydana gelir. Başlangıçta sivilceyi andıran bu sorun, genellikle kendiliğinden geçer diye ihmal edilir. Kızarıklık zamanla şişliğe dönüşür. Dokunulduğunda acı verir. Bu kıl dönmesinin olduğu yerdeki vücut sıvısının dışa yol bularak çıkamadığı zaman olur.

Bu nedenle penisde kıl dönmesi tedavisinde cerrahi girişim yapılması gerekir. İlerlemiş olan kıl dönmesinin temel tedavisi ameliyat yapılmasıdır. Kıl dönmesi ameliyatında bölgede küçük bir kesi yapılarak, içerideki kıl birikimi, enfeksiyon temizlenir.

penis kökünde ortaya çıkabilir. Kıl yuvası anlamına gelen kıl dönmesi, kılların bir bölgede birikerek çukurlaşması sonucunda oluşur. Üzeri ince bir zarla kaplanan kılların vücut sıvılarının etkisiyle bölgede iltihap oluşturması kıl dönmesine neden olur.

Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi ilk aşamada tedaviye başlanırsa, penisde kıl dönmesi ilaçla tedavi edilebilir. Ancak bu tedavi aşaması genellikle kaçırılır. Çünkü hastalar bunu sivilce olarak kabul eder ve kendiliğinden geçecek diye bekler.

Eğer sıvı dışarıya sızarsa kötü kokulu akıntı sorunu yaşanır. Bu aynı zamanda bölgedeki enfeksiyonun bir işaretidir. Bu belirtilerin ihmal edilmemesi gerekir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 257 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 07 Kasım 2017

Cevap bırakın