Nihat Büyükbaş Kimdir


Nihat Büyükbaş Hayatı Biyografisi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde “Elâzığ Eğitim Tarihini” ülke arşivlerini araştırılarak kitap haline getirilmesini sağladı.
Elazığ Okuyor” adlı okuma alışkanlığını yaygınlaştırma projesini iki yıl yürüterek, ülke geneline yayılmasında aktif görev aldı.
Aynı dönemde il genelinde değerler eğitimi kapsamında “İyilik Projesi” yürüterek, Fırat Üniversitesi işbirliği ile yaklaşık 100 bilim adamının katıldığı “İyilik Sempozyumu” düzenleyerek sunulan bildirileri kitap haline getirilmesine vesile oldu. Avrupa Birliği ülkeleri ve Azerbaycan’da çeşitli projeler kapsamında çalışma gezilerine katıldı.

1960 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimimi Elazığ’da tamamladı. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesini bitirerek mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladı. Öğretmenliği sırasında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği bölümünü 1992 yılında bitirdi.1993 yılında Eğitim Müfettişi olarak atandı.

.2003 yılında atandığı Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini 2012 Şubat ayına kadar sürdürdü. İl Müdürlüğü süresince, ilinin eğitim göstergelerinin ülke ortalamasının üzerine çıkarılmasında etkili liderlik yaptı.

Müfettişliği süresince Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Eğitim Bilimleri Bölümünde “Özel Dershanelerin Türk Eğitim Sistemindeki Yeri ve Denetimi” konulu teziyle Yüksek Lisansımı tamamladı.
Aynı üniversitede iki dönem “Eğitim Yönetimi” derslerine öğretim görevlisi olarak girdi.

Eğitim Yönetimi, Öğrenme Yöntemleri, Toplam Kalite Yönetimi, Eğitimde Kalite konulu çok sayıda kurs, seminer ve hizmet-içi eğitimler aldı

Toplam Kalite Yönetimi” il formatörlüğü yaptı. Görev yaptığı illerde tüm eğitim çalışanlarına ve diğer kamu çalışanlarına “etkili yönetim, etkili liderlik, öğrenme yöntemleri, mesleki etik, kaliteli eğitim” vb. konularda, kurs, hizmet-içi eğitim ve seminerler verdi.Öğretmenlerin hizmet-içi eğitimlerinde aktif görev aldı.
Akademik birikim ve deneyimlerimi yazarak, çeşitli kurs, seminer, sempozyum ve panel gibi etkinliklere konuşmacı ve yönetici olarak katılarak muhatapları ile paylaştı.

Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi” adlı bir kitabı, ulusal dergi ve gazetelerde yayımlanmış çok sayıda eğitim konulu makaleleri yayımlandı


Yazar: Admin

Görüntüleme: 113 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2018

Cevap bırakın