Neden Nasıl Niçin


Neden Nasıl Niçin Niye

Neden Nasıl Niçin Niye. Bu dört kelime tamamlar hayatı. Öğrenmenin ana temelidir bunlar. Kısaca merak diyebileceğimiz, ilmin hocası. Kendine, yaşadığı çevreye dair soru sormaya başlayan her insan bilgedir. Öğrenmek  sorularına cevap bulmakla olur. Dünyanın çehresini değiştiren buluşlar, keşifler ve çağ açıp çağ kapatan olayların efendisidir bu dört kelime.

 her sorgu insani bir değerdir. Öylesine güçlü hazineler elde etmek ve böyle az çaba sarf etmek bu öğrenme arzusunda gizlidir. Araştırmaları neticesinde gerçek sonuçlara ulaşanlar, tecrübenin ve bilgeliğin kalkanı altına sığınırlar. Etrafındaki toplumun yararı için karşılıksız yapılan her iyilik bu soruları sormasını bilenler tarafından yapılır. Yaratılanın yaratandan ötürü sevilmesi, iyiliğin yapılıp denize atılması ve ecrinin Haktan beklenmesi bu sorulara cevap bulanların karakteridir. Neden Niçin Nasıl Niye soruları medeniyetleri ileri seviyelere taşır. Cehaletin karanlık yüzüne vurulan şamarın izidir bu dört kelime.

Tevazu sahibi biri bilir ki parayla satın alınamayacak çoğu şeyleri satmaya insanlar müştaktır. Bilgilerini paylaşırken egosunu tatmin eden ve kendi nefsine bir paha biçen bile farkına varmadan bu alışverişin içinde olur. Yıllarca yaşayıp ancak elde edilecek tecrübeler, basit bir sorunun cevabını bilmekte gizlidir. Sormak ve öğrenmek zamanı bir nevi tersine çevirmek ve gençleşmektir, tazelenmektir.

Ürettiklerimiz Bizim Kerametimizdir

Öğrenen insan çalışkandır. Çalışkanlık ve gayret üretimin temelini teşkil eder. Demek ki bilmediklerimizi öğrenmek için etrafımıza sormak, bir şeyler okumak ve araştırmak sevilmeli ve teşvik edilmeli. Bu surette geleceğimize daha umutla bakabiliriz. Sürekli tüketen bir insanın yaşamı hayvanidir. Yararı beslediklerine ve midesinedir. Gerçek bir milletin bu gibi insanlara ihtiyacı yoktur. Yokluğa yakın olan sürekli tüketim, karşılığı olsa bile zarardır. Bu topraklara faydalı olmak isteyen her birey öğrenmeli, öğretmeli ve üretmeli.

Cevaplar Sorularda Gizlidir

Cevaplar sorularda gizlidir. soruları yarınlarımızı tamamlayan bir dörtlüdür. Geleceğimiz, eğitimli bireyler tarafından iyi noktalara taşınır. Soru sormasını bilen ve araştıran her insan, her genç bu ülkenin hazinesidir. Şahsi düşünce, siyasi fikir ve inancımızla aynı paralelde olmayan meşru şeyleri ötekileştirmek zalimliktir. Farklı renklerle bir arada yaşamasını bilen toplumla,r aynı şeylere inanmasalar da mutlaka ulusal ortak noktaları bulabiliyorlar. Gelecek sorularını sorabilenlerindir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 184 defa

Kategori: Genel, Saglık

Yayınlanma Tarihi: 06 Ocak 2019

Cevap bırakın