Koltuk Altında Kıl Dönmesi


Koltuk altında kıl dönmesi olduğunda teşhisin ne zaman yapıldığı uygulanacak tedavi açısından önemlidir. En etkili olacak tedavi cerrahi girişimdir.

Bölgede oluşan gözenekler nedeniyle bakterilerin girişi kolaylaşır ve iltihaplanma sorunu ortaya çıkar. Tedaviye başlanmadığı takdirde akıntı, kaşıntı, yanma ve ağrı sorunları oluşur. Kötü kokulu akıntı ve iltihap kıl dönmesi teşhisinde belirgin kriterler arasındadır

Operasyon sırasında bölgedeki kıl dönmesi ve çevresindeki dokular çıkarılır. Hastadaki tam iyileşme 2-3 ay kadar devam eder. Yeniden kıl dönmesi oluşmaması için bölge devamlı kontrol edilir. Özellikle ilerlemiş, iltihap olan koltuk altında kıl dönmesi tedavisi ameliyatla yapılır.

Koltuk altında kıl dönmesi ameliyatı günümüzdeki teknoloji sayesinde aynı gün içinde yapılarak, hasta taburcu edilebilir. Operasyon yaklaşık 20-40 dakikada tamamlanır. Daha sonra yara yeri kapanıncaya kadar hastaya her gün pansuman yapılır. Bu yaklaşık bir hafta sürer.

En fazla oturarak çalışanlarda, cilt altı yağlı olanlarda, aşırı kıllanma sorunu olanlarda görülür. Koltuk altında kıl dönmesi oluştuğunda buradaki çukurlaşma kolay fark edilemeyeceği için, hastalar genellikle apse oluştuğunda, ağrı ve acı çekildiğinde doktora giderler. Bunun yanında akıntı sorunu da yaşanabilir. Tedavide gecikildiği zaman koltuk altında kıl dönmesi daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Koltuk altında kıl dönmesi erken aşamada teşhis edildiğinde ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak zaman zaman kıl dönmesi yeniden tekrarlayabilir. Kıl dönmesi ameliyatla tedavi edilse bile tekrarlamam riski vardır. Toplumda en fazla genç yaştaki kişilerde görülen koltuk altında kıl dönmesi kılların dipten çıkarken saparak kıl köküne yeniden batması sonucunda oluşur.

kıl dönmesi vücudun pek çok yerinde görülebilen sorunlardan biridir. Cilt altına kılların yerleşerek yuvalanması sonucunda meydana gelir. Özellikle kuyruk sokumu, göbek, koltuk altı gibi alanlarda kıl dönmesi oluşabilir. Bölgedeki kılların toplanarak, bölgede çukurlaşmasıyla kıl dönmesi yakınması olur.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 228 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 07 Kasım 2017

Cevap bırakın