Karabiberin Sağlığa Faydaları


Karabiberdeki piperin maddesi anti-enflamatuar ve anti-artritik özelliklere sahiptir.

Artritin yanı sıra kan dolaşımını iyileştirerek dolaşım yetersizliğinden kaynaklanan eklem ağrılarını azaltır ve önler. Araştırmacılar ayrıca karabiberin artrit belirtileri ve ağrısının algısını azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

Kanser ve Diğer Hastalıklar

Karabiber sahip olduğu antioksidan özellikler nedeniyle özellikle kolon ve meme kanseri ile mücadelede önemlidir. Yanı sıra bileşiminde yer alan polifenoller yüksek tansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

Sindirimi iyileştirerek kolik, şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları giderir. Aynı zamanda bakterilerin neden olduğu bağırsak hastalıkları tedavisine yardımcı olduğundan dolayı da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

İştah Açar

Yemeklere katıldığında sindirimi teşvik etmesinin yanı sıra, karabiber iyi bir iştah uyarıcıdır. Yapılan araştırmalara göre karabiber kokusundan dolayı iştahı geliştirmektedir. Bu ise iştahsızlık sorunu olanlar için birebir olduğuna anlamına gelmektedir.

Yemeklerinin üzerine katılması önemlidir çünkü karabiberdeki uçucu yağlar buharlaşma eğilimindedir. Taze çekilmiş karabiber lezzet vererek çorbalar, yemekler ve soslarda kullanılabilir.

Peki sadece yemeklere tat vermek sadece bir nedenimiz mi olmalı? Karabiberin diğer yararlarına göz atarak daha bilinçli tüketmeniz mümkün.

Besin Emilimi

Yukarıda da belirtildiği gibi piperinin, A ve C vitaminleri, selenyum ve beta-karoten genel sağlığı iyileştiren besin öğeleridir. Karabiber zerdeçalda bulunan kukurmin maddesinin mevcudiyetini artırarak kanser, enfeksiyon ve enflamasyonla mücadeleye yardımcı olur.

Ayrıca, piperin bağırsak zarında amino asit taşıyıcılarını uyarır ve beslenme bileşiklerini metabolize etmeye yardımcı olan enzimleri inhibe eder. Aynı zamanda hücrelerden madde çıkarılmasını önler ve daha fazla maddenin vücutta aktif formda kalmasını sağlar.

Sindirimi Geliştirir

Karabiber dildeki tat tomurcuklarını uyarır ve bu da mide de uygun bir sindirime yardımcı olmak için hidroklorik asit salgılanmasını arttırır. İlginçtir, çoğu sindirim sorunları hidroklorik asitin aşırı miktarda olmasından ziyade bunun eksikliğinden kaynaklanır.

Karabibere karakteristik bir tat veren piperin isimli maddedir. Buna ilaveten karabiber potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko, krom, A ve C vitaminleri ve diğer besin maddeleri içermektedir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 123 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2017

Cevap bırakın