Kalçada Sivilce Tedavisi


Giyilen iç çamaşırının temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Kirli halde kullanılan iç çamaşırı, iltihabın iyileşme sürecini uzatır

. Tüm bunları yapıyor ve fayda görmüyorsanız bir doktora danışmanız doğru olacaktır. Doktorun önereceği sivilce kremi yada antibiyotik kullanmanız gerekebilir

Sivilce vücudumuzun bir çok bölgesinde çıkabiliyor. Kolda, bacakta ve sırtta çıkabiliyor. Bunların dışında kalçada da sivilce çıkabiliyor.

Bu sivilcenin, içinde iltihap varsa oturulduğunda çok fazla acı verebilir. Kalçada çıkan sivilce ile diğer bölgelerde çıkan sivilcelerin tedavi yöntemleri farklıdır.

Yaz aylarında güneşten korunmak amacıyla kullanılan güneş koruyucuları yağlı olmaları sebebiyle sivilce oluşumuna sebep olabiliyorlar.

Kalçada çıkan sivilcelerin başka nedenleri vardır. Aşırı halde terlemek, genetik unsurlar, beslenme alışkanlıkları, dar kıyafet giymek, tercih edilen kıyafetlerin kumaş seçimi ve hormon dengesi bunlardan bazılarıdır.

Kalçada çıkan sivilcelerin geçmesi ve tekrarlamaması için gözenek temizleyici bakım yapılması gerekir. Baharatçılarda satılan, kabak lifi ile kalçalara kese yapılabilir. Yalnız kese yapılırken fazla bastırmak doğru olmaz.

Kalçada çıkan sivilce yağlanma kaynaklıdır. Özellikle ergenlik zamanında, yağ bezeleri bazı hormonlar tarafında uyarılır ve sivilce oluşur.

Bu sivilceler sadece ergenlik döneminde görülmez fakat çoğunluğu bu dönemde oluşur.

Zamanla hücrelerin gözeneklerinde, yağ birikimi olur. Gözenekler tıkanır, hücreler nefes alamaz ve ölü hücreler dışarı atılamaz. Böylece iltihaplanma oluşur.

Kalçada çıkan bu iltihaplanmaya sivilce denir. Bu sivilceler, her zaman iltihaplı olmayabilir

. İnsanların genetik faktörlerinin katkısıyla ve hormon dengesine bağlı olarak bazılarının kalçasında çok fazla sivilce varken, bazılarının kalçasında çok az veya hiç olmayabilir.

Bazı durumlarda kalçadaki sivilcelerin karaciğer rahatsızlığından kaynaklandığı düşünülür.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 195 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 22 Ocak 2018

Cevap bırakın