Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri


Kasık ağrısı tedavisi

Enteresan olarak, bu hastalığın yol açtığı kasık ağrısının şiddeti her zaman endometriozis şiddeti ile orantılı değildir. Bazen, çok hafif bir endometriozis şiddetli ağrıya sebep olurken şiddetli bir endometriozis hiç rahatsızlık vermeyebilir. Kesin teşhis için laparoskopi yapılır.

Karın içi yapışıklıkların neden olduğu kasık ağrısı
Alt karın bölgesindeki yapışıklıklar kasık ağrısına neden olabilirler. Yapışıklıkların nedeni endometriozis, geçirilmiş bir ameliyat veya enfeksiyon olabilir. Yapışıklıkları teşhis etmek için laparoskopi yapılır.

Diğer kasık ağrısı nedenleri
Bağırsak problemleri kasık ağrısına neden olabilir. İshal, kabızlık ve şişkinliğin (gaz) görüldüğü ve stresle alakalı olabilen bir hastalık olan “iritabl barsak sendromu” sık görülen problemlerden biridir. Crohn’s hastalığı gibi enflamatuar barsak hastalıkları kasık ağrısına neden olabilir. Orta yaşlı kadınlarda, divertikülozis (barsak duvarının dışarı torbalaşması) kasık ağrısı yapabilir. Bu divertiküller, iltihaplanabilir ve gittikçe şiddetlenen kasık ağrısına neden olabilir (divertikülit). Bazen fıtık kasık ağrısı yapabilir.

İdrar yolları problemleri de kasık ağrısı nedeni olabilir. İdrar torbası enfeksiyonları (sistit) ve böbrek taşları genellikle idrar yaparken yanma, acıma ve sık idrara gitmeye neden olurlar. İntersitisyel sistit gibi kronik idrar yolları problemleri de kasık ağrısıyla birliktedir. Bazı kadınlarda, karın duvarındaki kas yaralanmaları ağrıya sebep olabilir.

Rahim boşluğu içinde yada yanında bulunan rahim myomları, sıklıkla fazla adet kanamasına yol açar ve adet ağrısını artırabilir. Nadiren myomun içindeki doku dejenere olur ve ani, şiddetli kasık ağrısına yol açar.

Kasık ağrısı nedeni: Adenomyozisin
Rahim iç zarının rahim kasının içinde bulunması durumuna adenomyozis denir. Adenomyozis adet ağrısı ve aşırı adet görmeye neden olabilir. Adenomiyozis teşhisi zordur ve kesin teşhis ancak rahmin alınıp incelenmesi ile konabilir. Ultrason ve MR bazen adenomiyozisi teşhis etmek için yararlı olabilir.

Kasık ağrısı nedeni: Rahim ve tüplerdeki enfeksiyonlar
Rahim ve tüplerdeki enfeksiyon genellikle aniden başlayan kasık ağrısı ve bazen ateşe neden olur. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra, tüpler ve yumurtalıklar etrafında oluşan yapışıklıklar, kronik (kalıcı) karın veya kasık ağrısına neden olabilir. Tüpün uç kısmının tıkanması tüpün içinde sıvı toplanmasına (hidrosalpenks) neden olur. Ara sıra, hidrosalpenks burkulabilir ve kasık ağrısını daha da şiddetlendirebilir.

Kasık ağrısı nedeni: Yumurtalık kisti
Normalde her ay yumurtalıklardan birinde bir yumurta kesesi oluşur. Yumurtlama sonrası bazen bu kesenin içi kanla dolar ve kist oluşur. Bu kistler birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolurlar. Ancak bazen kistten sıvı sızması nedeniyle kasık ağrısı görülebilir. Nadiren, kistin ağırlığı nedeniyle yumurtalık burkulur ve ani, çok şiddetli kasık ağrısına neden olur.

Kasık ağrısı nedeni: Endometriozis
Endometriosis, normalde rahmin içinde bulunan dokunun (endometrium) kasık ve karındaki diğer organların yüzeyinde bulunmasıdır. Endometriozis, adet ağrısı veya adet döngüsünün diğer zamanlarında ortaya çıkan kasık ağrısına neden olabilir. İlişki sırasında ağrıya da neden olabilir.

Kasık ağrısı nedeni: Myomlar
Myomlar basınç hissi veya kasık ağrısına neden olabilen, rahmin kas dokusundaki iyi huylu urlardır. Myomun şikayete neden olup olmaması büyüklüğüne ve rahimdeki yerleşimine bağlıdır. Küçük myomlar hiçbir şikayet vermeyebilir fakat büyük myomlar idrar torbası yada barsak gibi komşu yapılara bası yapabilirler.

Kasık ağrısı nedeni: Adet ağrısı (dismenore)
Adet ağrısı, kasık, alt karın, bel ve/veya üst bacaklarda aralıklı bir ağrı olarak hissedilir. Bazı kadınlar, ağrının yanında ağırlık veya doluluk hissederler. Bu sırada vücudun tüm kaslarında ağrı hissedilebilir ve bulantı ve ishal görülmesi olağandışı değildir.

Bazı kadınlar ilk adetlerinden itibaren adet ağrısı çekerler (primer dismenore). Adet ağrısı aydan aya değişebilir, yaş ilerledikçe yada çocuk doğurduktan sonra azalır veya aynı kalır. Eğer adet ağrısı gittikçe şiddetlenirse, bu başka bir sorun olduğunu gösterir.

Bazı kadınlarda da ilk adetten bir süre sonra ortaya çıkan veya zaman geçtikçe şiddetlenen adet ağrısı vardır (sekonder dismenore). Bunun en sık nedeni endometriozistir. Diğer nedenler adenomyozis, myomlar, rahim polipleri, spiral, barsak hastalığı, enfeksiyon ya da karın içi yapışıklıklardır.

Yumurtlama ağrısının şiddeti aydan aya değişebilir, fakat genellikle beklenen adetten yaklaşık iki hafta önce olduğu için zamanı önceden bilinebilir. Yumurtlama ağrısı genellikle bir-iki gün sürer. Yumurtlama tedavisi gören kadınlarda, yumurtlama ağrısı daha şiddetli olabilir.

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri
Kasık ve karnımızda birçok organ olduğu için kasık ağrısının birçok sebebi olabilir.

Kasık ağrısı nedeni: Yumurtlama ağrısı (Mittelschmerz)
Yumurtlama sırasında sıklıkla kasık ağrısı oluşur. Bu ağrıya mittelschmerz (Almanca “ortada oluşan ağrı” demektir) denir çünkü genellikle iki adet kanamasının ortasındaki olağan yumurtlama zamanına denk gelir. Yumurtlama ağrısı, genellikle kasıkta kramp tarzı hafif bir ağrı olarak hissedilir fakat bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir

Kadınlarda kasık ağrısının başlıca nedenleri; yumurtlama ağrısı, adet ağrısı, myomlar, adenomyozis, yumurtalık kisti, rahim ve tüplerdeki enfeksiyonları, endometriozis, karın içi yapışıklıklarıdır. Kadınlarda kasık ağrısının teşhisi ise; ultrason, CT veya MR, ilaçlı bağırsak filmi veya kolonoskopi yöntemleri kullanılarak konulmaktadır. Kasık ağrısı tedavisi, kasık ağrısının nedenine bağlıdır. Neden bağırsak veya idrar yolları sorunu ise uygun şekilde kolayca tedavi edilir. Bunun dışındaki durumlarda, nedene bağlı olarak cerrahi yöntemler de kullanılmaktadır. Kronik (uzun süreli) kasık ağrısından muzdarip kişiler, sinir bloğu, stres yönetim teknikleri, fizik tedavi, gevşeme yöntemleri ve biofeedbackten fayda görebilirler.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 148 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 30 Temmuz 2017

Cevap bırakın