İshal Nasıl Geçer


Uzak durulacak içecekler: Kafeinli veya şekerli içecekler, alkollü içecekler, süt ve diğer süt ürünleri uzak durmanız gerekenler listesindedir. Bu tip içecekler ishali kötüleştirebilir. Probiyotik içeren yoğurt ve kefir dışında süt ve süt ürünleri ishali kötüleştirebilir çünkü ishal geçici olarak bir laktoz intoleransına neden olabilir.

Çocuk ve bebeklerde vücudun susuz kalmaması son derece önemlidir. Kusuyor olsalar bile çocuklara sık sık su yudumlatılmalıdır. Böyle bir durumda az bir miktar su bile, hiç su içmemelerinden iyidir. İshalken çocuklara meyve suyu ya da gazlı içecekler önerilmez çünkü bu tip içecekler çocuklarda ishali kötüleştirebilir.

Meme emen ya da biberonla beslenen bebeğiniz ishalse, bebeği her zamanki şekilde beslemeye devam etmeniz önerilir.

Bebek ve küçük çocuklarda ishal görüldüğü takdirde doktora danışmanız, çocuğun susuz kalmaması için ne tür önlemler alabileceğinizi ve su kaybı belirtilerini öğrenmeniz önemlidir.

İshal, özellikle de bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanıyorsa, birkaç gün içerisinde kendi kendine geçecektir. Çocuklarda iyileşme süresi genellikle 5-7 gün arasında değişir ve nadiren 2 haftayı aşar. Yetişkinlerde iyileşme süresi 2-4 gündür arasındadır ancak bazı enfeksiyonlar bir hafta ya da daha uzun sürelerde iyileşebilir.Bol Sıvı Tüketin
İshal boyunca vücut çokça su ve tuz kaybedebilir. İshalin yanı sıra, özellikle kusma da varsa, vücudun susuz kalmasını önlemek adına bol bol sıvı tüketmek gerekir. Su içerken, tek seferde çok su içmek yerine gün boyu sık sık ama yudum yudum su içilmesi önerilir.

Suyun yanı sıra su, tuz ve şeker içeren diğer sıvıları da tüketebilirsiniz. Tuz sıvı kaybını yavaşlatırken şeker de vücudun tuzu emmesini sağlar. Suyla karıştırılmış, posasız meyve suyu, sporcu içecekleri veya yağsız tavuk suyuna çorba gibi sıvıları da içebilirsiniz. Yeterince sıvı aldığınız takdirde idrarınız açık sarı hatta renksiz olacaktır.

Evde kendiniz de bir sporcu içeceği hazırlayabilirsiniz. Elma suyuna bir çay kaşığı kadar tuz atarak içebilirsiniz. Bu kadarcık tuz içeceğin tadını bozmaz ancak vücudun su tutmasını sağlamaya yeterlidir. İçecekleriniz soğuk değil de oda sıcaklığında olursa daha iyidir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 120 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 06 Ekim 2017

Cevap bırakın