Hamilelikte Titreme


Gebe olan kadınlarda immun sistemleri baskılandığı için hamile kadın grip riski altındadır.Hamile kadınlarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için grip hastalığını ciddi bir şekilde geçirme ihtimalleri vardır. Grip soğuk algınlığından çok daha tehlikelidir. Hamile kadınların grip aşısı yapmaları doktorlar tarafından önerilmektedir.
Gastrointestinal enfeksiyon: Hamilelikte titremeye sebep olabilecek hastalıklardan biride gastrointestinel virüs hastalığıdır. Hamile kadınlardan gastrointestinal enfeksiyon nedeniyle vücutta ishal ve kusma oluşur. Bu belirtiler beraberinde titremeler gelebilir.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi durumlara yol açabilir. Vücudun kusmadan dolayı susuz kalması ve kasılması sonucunda erken doğum riski oluşabilir. Kanlı kusma, ağız kuruluğu, hiç idrar ihtiyacı hissetmeme, susuzluk hissiyatı, baş dönmesi, ateş ve titreme vücutta gözlemleniyorsa mutlaka doktora başvurup şikayetlerini dile getirmelidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu: Bir diğer rahatsızlık üst solunum yolu enfeksiyonu yani soğuk algınlıkları dır. Üst solunum yolları burun kanalları sinüs farenks ve larenksten den oluşur. Soğuk algınlığı belirtileri grip belirtilerinin hemen hemen aynıdır. Gripteki gibi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta titremeler görülebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu ciddi bir hastalık değildir. 3 ile 15 gün arasında yavaş yavaş vücuttaki etkisini yitirir.Fakat hastalık süresi 15 günü aşarsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir.
Psikolojik durumlar ve hastalıklar: Hamilelikte veya normal bir vücutta titreme oluşmasının bir diğer sebebi de kaygı, endişeli bir bekleyiş içerisinde olmak, korku ve yoğun yaşanılan bir duygu yani kısaca titreme vücudun olaylara verdiği tepkidir.Titreme sorunu genetik ve kalıtsal olarak ta insanların vücudunda bulunabilir

Grip olan hamile kadında titremeler görülebilir. Ayrıca ateş, öksürük, vücutta ağrılar, midede bulantı ve kusma titremenin beraberinde görülebilecek grip belirtilerindendir.

Titreme vücudun olaylara tepki göstermesi olarak da adlandırılabilir. Hamilelikte titreme bazen psikolojik gerginliklerden bazende çeşitli hastalık sebeplerinden kendini baş gösterebilmektedir. Hamile olan birey hem duygusal yönden hemde vücudun sağlığı açısından hem zayıf hemde hassastır.

Hamilelikte titreme olması normal değildir. Titreme, vücudumuzda belli dönemlerde yaşadığımız istemsiz olarak meydana gelen bir reflexstir. Zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı yaşadığımız ve vücudumuzda hissettiğimiz titreme vücudun aniden ve isteksiz olarak hareket etmesi ve bu hareketi sık aralıklarla tekrarlaması şeklinde olur.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 151 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2018

Cevap bırakın