Hamilelikte Gaz ve Şişkinlik


Gaz ve şişkinlik problemleri olan hamilelerin öncelikle beslenme konusunda değişiklikler yapması gerekir. Fakat bu önerilerin dikkat edilmesine rağmen şiddetli gaz şikayeti olan veya sorunu geçmeyen hamilelerde gaz giderici basit ilaçlar verilebilir.

Bütün bu yöntemlere rağmen gaz problemi geçmiyor ya da gaz sorunu ciddi şikayetlere neden oluyor ise veya eşlik eden başka problemler de varsa bir gastroloji doktoru tarafından değerlendirme gerekir.

Gaz sancısı bazen doğum sancıları ile ya da erken doğum riski ile karışabilir, bu nedenle doğum sancılarına benzeyen ve ritmik bir şekilde gelen sancılarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Yine gaz sancısına eşlik eden başka bulgular da var ise (dışkıda kan, aşırı ishal, bulantı ya da kusma gibi) doktora başvurulmalıdır.

HAMİLELİKTE GAZ VE ŞİŞKİNLİK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Bebeğiniz rahim adı verilen güvenli kozanın içindedir ve her yanından amniyotik sıvıyla sarılmıştır, bu da bebeğinizi bağırsaklardaki sorunlardan uzak tutar. Bağırsak ve mide gazı guruldamalara neden olur ve bu guruldamalar zarar vermekten çok bebeğinize ninni olur. Fakat özellikle akşamları artan şişkinlik annenin düzenli beslenmesini engeller, bu nedenle bu şişkinliği önlemek için bazı önlemler alınması gerekir.

Hamilelikte gaz sancısı, şişkinlik, gaz çıkaramama, gaz sıkışması gibi sorunlar oldukça sık karşılaşılan sorunlardır. Bu sorunların sebebi genellikle gebelik hormonlarına, özellikle de progesteron hormonuna bağlı olarak sindirim sisteminin düz kaslarının gevşemesidir. İleri gebelik aylarında rahim büyüdüğü için mekanik bası yapar ve bu gibi bir durumda da bağırsaklar ve mide sıkışır ve bu organlarda boşaltma gecikmesi olur, buna bağlı olarak da hamilelik gaz problemlerine yol açar.

Gaz, gastrointestinal sistemde normalde de bulunmaktadır. Gazın oluşumu, dağılımı, atılımı ve miktarı ile ilgili değişiklikler ve bozukluklar bazı şikayetlere neden olabilmektedir. Hastalar gazı; aşırı geğirti, karında gözle görülür derecede ya da görülmeyecek şekilde şişkinlik hissi ve aşırı yellenme şikayetleri ile tanımlarlar.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 132 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 07 Ağustos 2017

Cevap bırakın