Hamilelik Belirtileri


Hamilelikteki Gerekli Önlemler Neler

Diş hekimine ya da herhangi bir nedenle doktora giderseniz, röntgen ışınları uygulamamaları ya da verecekleri ilaçları daha dikkatli seçebilmeleri için, daha muayene başlarken, hamile olduğunuzu söyleyin.
X-ışınları, kimyasal maddeler, radyoaktif maddeler, kurşun, vb. size zararlı olabilecek maddeler bulunan bir ortamda çalışıyorsanız, işvereninizin uygun korunma önlemlerini almasını sağlayın.
Bir bilgisayar ekranı başında oturuyorsanız, kullanma süresini sınırlayın. İşvereninizin, ekran filtresi gibi koruma önlemlerini almasını sağlayın.
Kesinlikle gerekmedikçe ve doktorunuz vermedikçe ilaç almayın; eczanelerde reçetesiz satılan ilaçları kullanmaktan kesinlikle kaçının. Gerçekten bir ağrı dindirici kullanmanız gerekirse, doktorunuza başvurun: Bebeğinize zararı olmayacak bir ilaç yazabilir.
Sigara ve Gebelik !

Bu ikisinin bir arada olması mümkün değildir.

Neyse ki, pek çok kadın, hamilelik sırasında sigara ve alkolden tiksinti duyarlar. Sigara tiryakisiyseniz ve bırakmakta güçlük çekiyorsanız, şunları göz önünde bulundurun:

Sigaranızdaki nikotin doğrudan doğruya bebeğinizin kan dolaşımına girer.
Sigaranızdan soluduğunuz karbonmonoksit, bebeğinizi, gelişmesi bakımından yaşamsal önem taşıyan oksijenden yoksun bırakır.
Sigara içen kadınların prematüre bebek dünyaya getirme riski çok daha yüksektir.
Hamile İken Alkolden Uzak Durun

Alkol, sigara ve ilaçlar bebeğe çok zararlı olabilecek maddelerdir.

Ya tamamen kesin ya da şöyle sınırlayın ;

İçki: Haftada 7 birimden az için (1 birim = küçük bir bardak şarap).

Sigara: Hamilelik sırasında size de, bebeğinize de son derece zararlıdır. Hemen bırakın!

İlaçlar: Aspirin, parasetamol, uyku hapları ve yatıştırıcılar da dahil, içinizde büyümekte olan küçücük canlı için, her türlü ilaç tehlikelidir.

Hamile kaldığınızda bedeniniz hamileliğe özgü bir hormon ürettiği için, bu hormonun idrarınızda belirlenmesi çok kolaydır. Hamilelik testinizi, çeşitli yollardan yaptırabilirsiniz. Doktorunuz. vereceğiniz idrar örneğine doktorunuz test uygulayıp, sonucu hemen size söyleyebilir.

Aile planlaması kliniklerinde, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Aile Planlaması ve Ana Çocuk Sağlığı dispanserlerinde, hamilelik testleri ücretsiz olarak ya da çok az bir ücret karşılığında uygulanmaktadır.

Kişisel hamilelik testleri eczanelerin çoğunda evde kendinizin kolayca uygulayabileceği hamilelik testleri satılmaktadır.

Herkes çocuğunuzun ne zaman doğacağını bilmek isteyecektir; bebeğinizin o tarihte doğumunun gecikmesi durumunda baskı altında kalmamanız için, tahmini doğum tarihine bir-iki hafta eklemeniz (alttaki ay adları) akıllıca olabilir.

Hamile kaldığınız dönemde mecburen bedeninizde bazı değişiklikler olmaktadır.

Mesela adet kanaması olmaz.
Hamile iken adet kanaması olmaması, başka nedenlerden de kaynaklanabilmekle birlikte, genellikle hamileliği gösterir.
Hamilelikte memelerde dolgunluk ve karıncalanma olur.
Adet kanamasından önce de pek çok kadın bu türden şeyler hisseder.
Kendini iyi hissetmemek altıncı haftaya gelindiğinde pek çok kadın bulantılar hisseder.
Genellikle, bulantılar ilk hamilelikte daha şiddetli olur.
Sık sık tuvalete gitmek

Hamile kaldığınızda daha sık idrara çıkma gereksinmesi duyarsınız.
Yorgunluk hissetmek.
Hamilelik döneminin başlangıcında yaygın olan bir durumdur.
Dilde pas tadı olması hamilelik döneminin başlangıcında, dilinizde bir pas tadı hissedebilirsiniz.
Kişisel gebelik testleri, hamile kalındığında üretilen HCG adlı hormonu idrarda aramaya dayanır. Kullanılışları kolaydır ve doğru kullanılırlarsa % 99 doğru sonuç verirler.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 116 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 11 Ağustos 2017

Cevap bırakın