Göz Kapağı Şişmesi Tedavisi


Alerjik, bakteri ve virüs kökenli ortaya çıkan göz nezlesinin her türü gözde şişmeye sebep olabilmektedir. Arpacık rahatsızlığında da göz kapağında şişmeler görülür.

Hatta arpacık tüm gözün şişmesine dahi neden olabilmektedir. Virüs ya da bakterilerin sebep olduğu birçok göz enfeksiyonları da göz ve göz kapağı çevresinin kızarıp şişmesine neden olabilmektedir.

Göz kapaklarının içindeki iltihaplanma sonucu ortaya çıkan göz kapağı iltihaplanması da gözde şişlik meydana getirir.

Göz yaralanmaları, kontak lens kullanırken temizliğe dikkat etmeme, ağlamak, aşırı uyumak ya da aşırı derecede vücuda sodyum almak gibi durumlarda göz kapağı şişmesine sebep olan başka faktörlerdir.

Gözü sarmalayan bağ dokularında iltihap ya da aşırı sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan durum göz kapağı şişmesi olarak bilinir.

Göz kapağında oluşan şişme ağrılı ya da ağrısız olabilir. Şişme, gözün alt ya da üst kapağında olabilir.

Göz kapağında oluşan şişme ciddi ve gözü tehdit eden bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Göz kapağı şişmesi belirtileri ağırlaşırsa kişi acil olarak bir doktora başvurmalıdır.

Göz kapağında oluşan şişliğin birçok nedeni olabilir. Bu sebeplerden bazıları kişide görme kaybına sebep olabileceğinden göz kapağında oluşan herhangi bir şişlik ciddiye alınmalı ve hemen uzman bir doktora başvurmalıdır.

Polen, kontak lens, hayvan kepekleri, toz ve kullanılan bazı göz damlaları en yaygın göz alerjileri olarak kabul edilmektedir.

Bazen kullanılan makyaj malzemeleri de göz kapağında şişmelere sebep olabilmektedir. Göz nezlesi de gözde şişmeye sebep olan bir diğer etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz kapağında oluşan şişliğin tedavisi altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Gözde oluşan şişlik bir alerjenden dolayı ortaya çıkmış ise antihistamin içeren göz damlaları ya da ağızdan alınan alerji ilaçları işe yarayabilir.

Göz nezlesi ya da iltihaplanma durumlarında göz damlaları ya da merhemler kullanılabilir. Enfeksiyon durumlarında antibiyotikler kullanılabilir.

Kontak lens kullanan kişiler gözde ki şişlik inene kadar bir süre lens kullanmamalıdır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 181 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2017

Cevap bırakın