Fuat Saka Kimdir?


Fuat Saka

uluslararası birçok solo konser verdi; Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok müzisyenle çalıştı.  Uluslararası alanda Türk halk müziğini tanıttığı için 2000’de Truva Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından ödüllendirildi.
 Müziğine Lazca caz yakıştırması yapılan Fuat Saka, müzik yaşamını 20 yıl kadar yurt dışında sürdürdü. İlan edilen genel afla, 12 Eylül Darbesi yükümlülerinin affedilmesiyle, Zülfü Livaneli gibi sanatçılarla birlikte Türkiye’ye çağrıldı.
Fuat Saka Türkiye’ye dönmeyince; Türk vatandaşlığından çıkartıldı. Saka’nın ülkeye dönüşü ancak 2000’li yılların başlarında gerçekleşti. Saka, 1994 yılında çocuklar için “Torik Balıklar Ülkesinde” adlı albümünü çıkardı. 1996’da ise Demir Gökgöl‘le “Arhavili İsmail” albümünü oluşturdu.
 Bir yıl sonra da “Ayrılık Türküsü” albümünü, ardından da “Kerem Gibi Nazım Hikmet Şiirleri albümünü 1984 yılında çıkardı.
Trabzon yıllarında; KTÜ müzik bölümü öğrencileriyle yerel bir radyo olan Boztepe FMde programlar yaptı.
Fuat Saka Babası bir yaylı tambur ustası olan Saka’nın müziğe ilgisi çocukluk yıllarında başladı. Bu yıllarda akordiyon dersleri aldı.


 Biyografisi

 1952 yılında Trabzon’da doğdu. Annne tarafı, Kars’tan Akçaabat’a göç etmiştir ve Gürcü asıllıdır; baba tarafından ise Batum’dan Trabzon’a göç etmiş bir aileye mensuptur.
1952, Trabzon, Türkiye Türk şarkıcı, aranjör ve gitarist Şarkıcı çoklu-enstrümantel parçalar da yapmaktadır.
Fuat Saka Bu programlar onun batı müziğine ilgi duymasını sağladı.Saka Trabzon’dan ayrılıp İstanbul’da Eğitim Endüstrisine kaydoldu ve burada resim dersleri aldı.
 albüm çalışmaları yaparken siyasi sorunlardan dolayı yurt dışına çıktı, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde müzik eğitimi aldı.İlk albümünü 1982 yılında Yıkılır Zulmün Son Kaleleri adıyla çıkardı.
 albümü 1989’da çıkardığı Askaros, 1991 yılında piyasaya sürdüğü “Semahlar ve Deyişler” ve 1993’te çıkardığı Şiirce albümü izledi.
müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, lazutlar serisinin ilki olan Lazutlar 1997 yılında piyasaya sürdü, bunu bir yıl sonra “Sen” albümü izledi.
 Lazutlar serisinin ikinci albümü olan Lazutlar IIyi 2000 yılında, Perçem Perçem kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı. İki yıl sonra ise Lazutlar III albümünü tamamladı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 198 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2019

Cevap bırakın