Erkeklerde Saç Dökülmesi


Saç Dökülmesi

Ancak bilim adamları kelliğin diğer türlerinin prostat kanseri riski arasında bağlantı bulunmadığı da ekledi.
Kelliğin oluşmasının en önemli nedenin erkeklik hormonu olduğunu belirten bilim adamları, bu durumun kanseri tetikliyor olabileceğini söylediler.
ABD’de yapılan araştırmada, 45 yaşında hem tepe hem de şakak bölgesi açılanların hızlı seyreden prostat kanseri türüne yakalanma riskinin yüzde 40 fazla olduğunu gösterdi. Araştırmaya 40 bine yakın erkek katıldı. Bu kellik türünden muzdarip erkeklerde saldırgan prostat kanserine yakalanma riskinin arttığı görüldü.
Özellikle tepe ve şakak bölgesindeki saçları dökülen erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğu belirlendi. Aynı zamanda bu bölgede oluşan dökülmeler, bir çok hastalığın belirtisi de olabiliyor.
İnsan saçı, 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki, Büyüme Fazı (Anagen), bu aşamada saç ayda yaklaşık olarak 1 cm uzar ve fazın büyük bir bölümünü oluşturan bölümdür.Genel olarak 2-8 yıl arası sürer.Bu fazdan sonra saç Degredasyon Fazı (Katagen) dediğimiz faza geçer.Bu evrede saç kökleri kendini dinlenme evresine hazırlar ve yaklaşık olarak 20 gün sürer.Ve saç, döngüsünü Dinlenme Fazı (Telogen) ile bitirir.Bu dönemde saç kökü 3-4 ay boyunca dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür.Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü başa döner. Kısaca saçlarımızın işleyiş tarzı budur. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi saçlarımızında bir ömrü vardır ve ömrünü tamamlayan saçlar dökülerek yerine yeni saçlar gelir.

Ancak; herhangi bir nedenden ötürü saçlarımız aşırı bir şekilde dökülür ve kellik dediğimiz problem ortaya çıkar. Hangi nedenden dolayı aşırı dökülmenin olduğunu bulup, tedaviyi ona göre yapmalıyız.
Ancak saçı dökülen erkeklere ayrıca iyi bir haberimiz var! ABD’ de yapılan araştırmalara göre saçı dökülen erkeklerin cinsel hayatları daha iyi ve verimli olduğunu söylüyor.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 137 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 03 Ağustos 2017

Cevap bırakın