Elon Musk Ve Marsta Hayat


Elon Musk Ve Marsta Hayat

Elon Musk ve marsta hayat Şöhret desek az kalır, yükselen değer desek; değerden öte bir tanınmışlığa sahip. Tanınmışlığının ölçütü serveti de değil hani. Geleceği belirleyen adam olarak konuşulan Elon Musk; nam-ı diğer IRON MAN, 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da doğmuştur.

Elon Musk daha 12’sinde yazılım dilleriyle haşır neşir olmaya başlamış ve ilk yazılımı olan ve aynı zamanda bir bilgisayar oyunu olan blastar’ı 500 dolara satmıştır. Eğitim hayatından kısaca bahsedecek olursak Elon Musk, orta öğretimini Bryanston High School’da tamamlar.

Sonra doğduğu şehirde Pretoria’da lise öğrenimini tamamlar ve üniversite eğitimi için Kanada’ya gider. 1992 senesinde Queen’s University’de 2 yıl eğitim alır. Bu eğitimden sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Amerika’ya gider. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diploması alır ve aynı zamanda ülkemiz tabiriyle Fizik branşında çift ana dalını tamamlar. Doktora yapmak için Silikon Vadisi bölgesini amaçlamış ve oraya kaydolmuş olsa da doktorasını yarıda bırakacağı bir sebebi vardır artık! Dünyadaki problemlere kulak kabartır ve kendini 3 konu etrafında, bir fedai edasıyla döngülere gark eder. Temiz hava, internet ve uzay!


Şu an 47 yaşında olan Musk’ın net serveti 19 milyar usd’dir. 3 kez evlenen Musk’ın 6 çocuğu vardır. Facebook’un kurucusu Zuckerberg ile anlaşamadığı konularla gündeme gelse de henüz 2010’lu yıllarda marsa insan göndermenin planlarını yapmaya başlamıştır Elon. Ütopik bir şey mi distopik bir şey mi buna siz karar verin. Henüz hayatın olmadığı marsta gelecek için çok iş fırsatı olacağını uluslar arası kongrelerde dile getiren Musk, bu görüşleriyle teknoloji dünyası için hiç beklenmeyen magazinel bir sektör de oluşturmuştur. Konferanslardaki konuşmalarından bir demet sunacak olursak epey serzenişli bir abimizdir Elon Musk. Serzenişleri için günümüz gençliği ne der acaba? Son yıllarda uzaya seyahat etmede yeterli gelişmelerin olmadığına dikkat çeken Musk’ın bazı düşünceleri şunlardır: “İnsanları Ay’a gönderme konusunda neden ilerleme sağlayamadığımızı düşünüyorum. Ta ki 2001 yılında çekilen Space Odyssey yalnızca bir fantezi miydi? Bu filmde, bir uzay destanı filminde sözünü verdiğimiz uzay otelleri nerede? Uzay araştırmaları şirketi SpaceX’in doğuşu bir şirket kurmakla alakalı değildi, Nasa’nın bütçesini nasıl daha fazla büyütebiliriz ile ilgiliydi. Sanıyorum ki gelecek yılın ilk yarısında marsa yukarı aşağı kısa uçuşlar yapabileceğiz. Nükleer çatışma halinde üçüncü dünya savaşı çıkma ihtimalinde girilecek karanlık çağdan endişeliyim, mars insan ırkı için hem kurtuluş hem de yeniden hayata gelmek anlamını taşımaktadır.” Marsa adımlarını hızlandıran Elon Musk ile birlikte bazı son gelişmeleri anımsayalım. Marsta hayat neden yok? Şöyle ki, Oxford Üniversitesi bilim adamları, gezegen kabuğunun süngersi yapısı nedeniyle yüzey sularını emerek kurutmasından kaynaklandığı söylemiştirler. Bir başka keşfe gelelim. Marsta gezintiye çıkan Curiousity uzay aracı, gezegende eskiden yaşam olabileceğini ortaya çıkardı. Marsta bundan 3,7 milyar yıl önce nemli ve ılık bir ortam olduğunu keşfetti.


Elon Musk deyince Tesla’dan söz etmemek olmaz. Tesla Motors’un kurucusudur Elon. Tesla Motors,
Elektrikli araç ve elektrikli araç parçaları tasarlayan, üreten bir Amerikan şirketidir. TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem görür. Silikon vadisi merkezlidir Tesla Motors. İlginçtir ki Tesla Motors, 2018 yılının ilk çeyreğinde 718 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştır. Zararın şu zamanlarda yüzde 19’a çıkmasıyla çok yeni bilgilerden söz edelim. 8-9 Haziran 2018 oylamalarında Elon Musk’ın koltuğunun sallanıyor oluşu söz konusu. Geçtiğimiz günlerde yönetim kurulu toplantısında Elon Musk’ın etkisinde hareket ettiği düşünülen 3 yönetim kurulu üyesi yeniden seçilememişti.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 143 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 01 Ocak 2019

Cevap bırakın