Düşük Tansiyon Değerleri


Ancak belli bir yaş gurubuda düşük tansiyon görülmesi olasıdır. Yetişkinlerde daha çok ortostatik hipotansiyon görülür. Çocuk ve genç yetişkinlerde
daha fazla Nörojenik hipotansiyona rastlanır. Düşük tansiyon sorunları olanlarda tuz alımını bir miktar arttırmak, daha çok su içmek, alkollü içeceklerden uzak durmak tavsiye edilir.

Tansiyon yükselten ilaç kullanarak, sağlıklı beslenerek veya basınç çorapları giyerek kanın bacaklarda toplanmasını önlemek şeklinde tedavi edilir.

Düşük tansiyonlarının sık ve az yemeleri, uzun süre aç kalmamaları, uykularını iyi almaları ve uzun süre ayakta kalmamaları gerekir.

Kişilerin tansiyonu çok fazla düştüğünde vücuttaki kan akışının organlara yeterince oksijenve besin taşıyamaması demek oluyor. Normal tansiyon değerleri 120/80 olarak kabul edilir.

Eğer tansiyonunuz 90/60 (büyük tansiyon küçük tansiyon 60) değerlerinin altına inmişse tansiyonunuz düşük anlamına gelir. Ölçtürdüğünüz tansiyonunuz düşük çıkması illaki sağlığınızın tehdit altında olduğu anlamına gelmez.

Bazı kişilerin tansiyonu sözü edilen 90/60 değerinin altında olmasına rağmen son derece salıklı bir yaşam sürer.

Tansiyon çok fazla düştüğünde vücuttaki kan akışını organlara yeterince oksijen ve besin taşıyamaması demek oluyor. Bu durumda kişiler bilinç kaybı yaşayabilirler. Veya tansiyon ciddi şekilde düşerse hastalar şok yada inme geçirebilirler.

Düşük Tansiyonun nedenleri:
Vücudumuzun susuz kalması, az su içmek, sıcak çarpması, stres, yaş veya hava sıcaklığı gibi durumlardan olabilir.

Uzun süre yatakta kalmak da tansiyonu geçici olarak düşmesine neden olabilir. Bu etkenler tansiyonda büyük bir düşüşe neden olmaz. Ancak neden başınızın döndüğünü ya da yataktan kalkarken uykulu olduğunuzu açıklar.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 154 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 01 Aralık 2017

Cevap bırakın