Düşük Sonrası İlk Adet


DAHA AZ YAYGIN FAKAT NORMAL BELİRTİLER

Kanamaya eşlik eden belirtileri fark etmek vücudunuzun düşük sonrası düzgün şekilde iyileşip iyileşmediğini belirlemenize yardımcı olur. Vücudunuzun iyileştiğine işaret eden çeşitli belirtiler şunlardır.

EN YAYGIN BELİRTİLER

Düşükle gelen kanama genellikle bir hafta içinde yavaşlayacak ve düzenli kanamanız sona erdikten sonra lekelenmeler halen bir hafta boyunca devam edebilir. Lekelenmeleriniz bitene kadar hCG düzeylerinin sıfıra ulaşması gerekir. Bu dönemde aynı zamanda vajinadan çıkan kahverengi veya sarı akıntı görebilirsiniz. Bu, vücudunuzun ürettiği doğal bir sıvı olduğundan sizin için endişe nedeni olmamalıdır. Siz adet döneminizi tipik olarak hormonlarınızın normal seviyelere dönmesiyle birlikte göreceksiniz. Bazı durumlarda, adet dönemi düşükten sonra yedi hafta kadar geç gerçekleşebilir.

az yaygın durumlarda, kanamanız zaman zaman lekelenme olsa da oldukça hızlı bir şekilde sona erebilir. Bir veya iki hafta sonra da kanama yeniden başlayabilir. Bu yeni kanama ağır olabilir, ağrı eşlik edebilir ve kramplara neden olabilir. Kanamanın ikinci başlangıcı tekrar lekelenme başlaması öncesine kadar birkaç günden fazla sürmemesi gerekir. En az 20 gün geçmedikçe – bu süre hormon düzeylerinin sıfırlanması için yeterli zamandır- adet döneminizle karıştırılmamalıdır.

Bu ikinci kanama düşük sırasında rahime bağlı olan plesanta nedeni ile ortaya çıkar. Plesanta vücudunuzda kaldığı sürece kan ile beslenmeye devam edecek ve tamamen gevşeyip ayrılana kadar gebelik hormonları üretmeye devam edecektir. Bu durumu yönetmek ve atlatmak duygusal olarak sizin için zor olacaktır ama fiziksel olarak tehlikeli değildir.

Spontan yada kendiliğinden meydana gelen düşük genellikle gebeliğin 20. Haftası içinde fetüsün vücuttan atılması durumudur. Düşük hemen hemen doğum gibi etki gösterdiğinden, nasıl ki doğum sonrası iyileşme ne kadar hızlı olur ve adet görme süresi o kadar kısalırsa benzer şekilde düşük sonrasında da durum aynıdır. Düşük sonrası ilk adetin hCG (gebelik hormonu) düzeylerinin sıfıra dönmesinden 4 hafta içerisinde meydana gelmesi gerekir. Gebelik hormonu seviyesi 5’in altında düşene kadar birçok muayene geçirilebilirsiniz, bu yüzden tam olarak normal bir kanamanın ne zaman olacağını bilmek zordur. İyileşmenizin temeli düşük olayının ne zaman fark edildiğine göre değil, doğal olarak düşüğün ne zaman başladığına göre ayarlanmalıdır.

Eğer kanama veya lekelenme tamamen durmadan haftalarca devam ederse, sizin iyileşmenizi engelleyen bir sorununuz olabilir. Eğer kanama durumu lekelenme ve ağır kanama arasında birbirini izliyorsa sizin hCG düzeyleri hala yüksektir ve vücudunuzdan atılması gereken doku parçalarına sahipsinizdir. Böyle bir durum uzun süre devam ederse doktorunuz döngünüzün tekrar başlamasına yardımcı olacak ve doku parçalarının atılmasını sağlayacak ilaçlar reçete edebilir.

Hala birkaç hafta geçmesine rağmen lekelenmeleri devam eden kadınlar nispeten daha düşük hCG hormonuna sahiptirler. Var olan bu hormon dengesizliği vücudun normal döngüsüne dönmesine izin vermez. Doktorunuz vücudunuzun kendini adet döngüsü bitmiş gibi zannetmesini sağlayacak şekilde vücudunuzu zorlaması için progesteron hormonu reçete edebilir. Bu ilaç alındıktan sonra vücudunuz normale döner ve normal adet döngüsüne sahip olursunuz. Eğer hala bu noktada lekelenme tarzı sorunlar yaşıyorsanız, hormonlarınızı düzenlemeye yardımcı olabilecek geçici olarak kullanabileceğiniz doğum kontrol hapları alabilirsiniz.

Düşük gerçekleştikten sonra ilk adet kanaması zaman alabilir. Eğer düşük sonrası iyileşme normal ve sağlıklı sürecinde devam ederse – ki bunu belirtilerini takip ederek fark edersiniz- olabildiğinde en kısa sürede adet dönemlerinize geri dönebilirsiniz.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 109 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2017

Cevap bırakın