Doğum Sonrası Nasıl Kilo Verilir?


Doğum sırasında kadınlar kilolarından 5 kilo kaybederler. Bu 5 kilo fazlalık bebeğin kendi ağırlığı ile plasentada ki sıvının toplam ağırlığıdır.

Bunun dışındakiler ise hamilelikten önceki fazla kilolar ve hamilelik nedeniyle vücutta biriken yağlardır.

Kadınlar doğumdan sonra düzenli spor eşliğinde uygulayacakları beslenme programı ile doğumdan önceki formlarına dönebilirler. Yalnız bu programı uygularken hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı göz ardı edilmeden uygulanmalıdır.

Doğum kilolarının verilmesinde en etkili çözüm egzersiz yapmaktır. Yalnız doğru egzersizler yapıldığı zaman vücuda fayda sağlayacaktır.

Doğumdan sonra verilemeyen kilolar özellikle bayanlar için bir kabustur. 5. ayını dolduran bebek yavaş bir şekilde karın bölgesinin alt bölgesine iner ve burada yağlanmanın oluşmasına sebep olur.

Bebeğin beslenmesi ve dışarıdan gelebilecek baskılardan bebeğin korunması için vücut bebeğin etrafına yağ örer. Özellikle bu durum bebeğin beslenmesi ve güçlü olması için gerekli bir durumdur. Bunun yanında vücut annenin ve bebeğin eksikliklerini ve enerji açığını kapatmak ister.

Bunun için uzman bir öğretmen gözetiminde egzersizler yapılmalıdır. Doğumdan sonra oluşan karın sarkmaları için yapılacak egzersizler bu bölgede ki deri ve kasların sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Doğumdan sonra vücudun vitaminler ve mineraller tarafından desteklenmesi gerekir. Bunun içinde dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Yemekler arası öğünlerde abur cubur besinleri tüketilirken dikkat edilmelidir. Uygulanan beslenme planı alışkanlık haline getirilmelidir.

Doğumdan önceki durumuna dönmek ve form tutmak isteyen bayanlar planlarına sadık kalmalıdır. Spor ile birlikte uygulanan bu beslenme planı bayanları daha çabuk forma kavuşturacaktır.

Vücut ilk olarak bebeğin gereksinimlerini giderir. Bundan dolayı annenin kendi vücudu için beslenmesi gerekmektedir.

Annenin bebeğin beslenmesi için kendine iyi bakması gerekmektedir. Anne adayları doğumdan sonra hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklı beslenmelerini etkilemeyecek şekilde kilo vermelidir. Bunun içinde uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 126 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2017

Cevap bırakın