Deri Dökülmesi Nedenleri


Cilt Hastalıkları

Ellerde sık görülen mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıkları derinin soyulmasına neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Ellerde mantar genellikle parmak aralarında derinin kuruması, pul pul olması ve kızarıklık şeklinde belirtilere sahiptir. Yine alerjik reaksiyonları (örneğin deterjan alerjisi) deri dökülmesi nedenleri arasında sayabiliriz.

Korunma ve Tedavi: Eğer hava koşulları gibi çevresel faktörler ellerinizin kurumasına neden oluyorsa ellerinizi sık sık nemlendirin. Açık havada uzun süreler kalacaksanız kışın eldiven yazın koruma faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Mantar enfeksiyonu gibi cilt hastalıklarının tedavisi için ise bir cilt doktoruna giderek ilaç ya da merhem tavsiyesi alabilirsiniz.

Bu döküntü kuruluğa bağlı olarak kaşıntıya da neden olabilir. Hassas olan alt katmanın ortaya çıkması bir şeyi tutarken ya da taşırken ağrıya neden olabilir. Böyle dönemlerde eller ve parmaklar enfeksiyonlara daha açık hale geldiği için hijyenin tam olarak sağlanması önemlidir.

Çevresel Faktörler: Soğuk ve kuru hava, çok fazla güneş ışığına maruz kalma gibi durumlar ellerinizdeki nemi ortadan kaldırabilir. Özellikle kış aylarında ellerin çok sık yıkanması ve nemlendirici krem kullanılmaması da nemi ve elleri kurutur. Yine ellerdeki nemi azaltan bir diğer unsurda çok sıcak suyla duş almaktır. Tüm bu gibi durumlardan sonra ellerinizde kozmetik ya da doğal bir nemlendirici kullanmalısınız.

Avuç içleri ve parmaklarda deri dökülmesi başladığında cildin daha alt katmanının daha kırmızı renkte ortaya çıktığını görebilirsiniz.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 151 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 05 Eylül 2017

Cevap bırakın