Demet Sağıroğlu Kimdir?


Demet Sağıroğlu Hayatı

Demet Sağıroğlu Nilgün adlı televizyon dizisinde rol aldı. Birçok kompilasyon albümüne sesiyle destek verdi. Aynı sene Atilla Özdemiroğlu ile Ağır Roman, 1999 Erkin Aslan’la Asansör, 2007 yılında Fazıl Say ile İyi Seneler Londra, 2009 yılında ise Aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar’a, sözleri kendisine ait Adını Sen Koy filmlerinin müziklerin de yer aldı.

En son Hiç Özlemedin mi? adlı albümünü 2012 yılının Aralık ayında çıkardı.
Albümde sözü kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar ve Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk pop müziğinde kalıcı olacağının sinyalini vermiş ve parçaları Türk pop müziği’nin unutulmaz eserleri arasına girmiştir. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlatmıştır.
Demet Sağıroğlu Kınalı Bebek MTV‘de yayınlanmış, Arnavut Kaldırımı ise MCM’de en iyi klipler dalında üçüncü olmuştur.
Yine 1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı’nın, prodüktörlüğünü Şehrazat’ın yaptığı ve albüme adını da veren Kınalı Bebek albümü ile büyük başarı yakaladı.

Demet Sağıroğlu 1993’te sözlerini Şehrazat’ın yazdığı, Selçuk Başar’ın bestesi olan Harman isimli şarkı ile katıldığı Pop Show Şarkı Yarışmasında ikinci olmuş, Kayahan’ın kendisine albüm yapılması için henüz erken olduğunu söylemesinin ardından kendi imkanlarıyla kariyerine devam etmiştir.


Demet Sağıroğlu 1996 yılının Haziran ayında Şikayetim Var adlı ikinci albümünü, 1998 Temmuz ayında Sımsıcak adlı üçüncü albümünü , 2000 yılının Eylül ayında Papatya Falları adlı dördüncü albümünü, 2004 yılının Temmuz ayında Korkum Yok adlı beşinci albümünü çıkardı.

Demet Sağıroğlu Biyografisi

2009 yılında Silkelen isimli maxisingle albümü piyasaya çıkaran Demet Sağıroğlu Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen müzikalinde Belgin Doruk’u canlandırdı.
 Müzik kariyerine 1990 yılında, Kayahan ile birlikte seslendirdikleri “Gözlerinin Hapsindeyim” ile adım atan Sağıroğlu, aynı şarkı ile 1990 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma yolunda Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’nde birinci olarak ve Türkiye’yi Zagrep’de temsil ettiler İkili 17 puanla 21. sırada yer almışlardır.
Kayahan ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri’ne katılmak için arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları şarkıyı dinletmek için gittiklerinde tanışmış ve bu sayede Kayahan’ın dikkatini çekmiştir.
Demet Sağıroğlu 1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri’nde ikinci olan Kayahan’ın Melankoli isimli şarkısında vokal yapmasıyla profesyonel müzik yaşamı başlamış ve uzun yıllar Kayahan’la çalışmıştır.
Demet Sağıroğlu 5 Aralık 1966, Erzurum dogmuştur Türk pop müzik sanatçısı Mühendis Necmi Sağıroğlu’nun ve öğretmen Leyla Sağıroğlu’nun ilk kızları olarak Erzurum’da dünyaya geldi.
İlk, orta, lise eğitimini Ankara’da sürdürdükten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitim görmeye başladı.
Demet Sağıroğlu Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümü’ne burslu olarak geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda da eğitim aldı, 1988 yılında mezun oldu.

59e0506d7152d8239c889fc5

59e0506d7152d8239c889fc5


Yazar: Admin

Görüntüleme: 204 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2019

Cevap bırakın