Cilde Göre Özel Bakım


KARMA CİLT

Karma ciltler özel bakım gerektirir ve genellikle iki farklı nemlendirici ürün kullanmak gereklidir. Kuru cilt bölgeleri için su içeren yağlı emülsiyonlar (yağ/lipidler oranı sudan daha fazla olan) kullanılmalıdır. Yağlı cilt bölgeleri içinse su içindeki yağ oranı düşük olan ürünler kullanılmalıdır ki gözeneklerde tıkanma olmasın.

HASSAS CİLT

Hassas ciltlerde sadece birkaç kozmetik ürünün uygulanması tavsiye edilir. Bu ürünler tercihen mümkün olduğunca az madde içermelidir. Kozmetik ürünler tarçın asit, formaldehit, retinoidler, salisilik asit ve sodyum lauril sülfat ve propilen glikol gibi potansiyel olarak tahriş edici veya alerjik maddeler içerdiklerinden dolayı hassas ciltlerde mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

YETİŞKİN CİLDİ

60 yaşın üzerindeki insanların çoğu kuru cilde sahiptir. Normal cilde sahip kişiler genellikle kırklı ve ellili yaşlara geldiklerinde ciltlerinde kuruma görülür. Yağlı ciltlerde ise bu dönüşüm daha geç yaşlarda olmaktadır.

Kuru ciltlerde nemlendiriciler kurumuş cilt tabakasında lipidlerin (yağlı maddelerin) miktarını artırmakta, su kaybını azaltmakta ve cildi yatıştırmaktadır. Yağ emülsiyonları (yağ oranının sudan fazla olduğu) tercih edilmelidir. Lipid filmi kurumuş deri yüzeyini yumuşatır ve epidermisten daha fazla su kaybını önler. Üre, laktik asit ve gliserin gibi su bağlayıcı maddeler nemlendiricilerin etkisini arttırdığı için kuru ciltlerde önerilmektedir.

YAĞLI CİLT

Yağlı ciltlerde içinde hiç yağ olmayan veya az miktarda yağ içeren su bazlı emülsiyonlar önerilmektedir. ” Comedogenic olmayan” ürünler ciltte beyaz veya siyah noktalara neden olma ihtimalleri düşük olduğundan yağlı cildi olan kişilere önerilmektedir.

KURU CİLT

Kuru ciltlerde nemlendiriciler su kaybını önlemek ve kurumuş olan cildi yatıştırmak için ciltteki lipit (yağlı maddeler) miktarını arttırmayı hedefler. Dolayısıyla yağ içindeki su emülsiyonları (çok yağ-az su karışımları) tercih edilmelidir. Lipid filmi kurumuş cilt yüzeyini yumuşatır ve epidermisten daha fazla su kaybı olmasını önler. Üre, laktik asit ve gliserin gibi su bağlayıcı maddeler nemlendiricilerin nemlendirici etkisini arttırdıkları için kuru ciltler için önerilmektedir.

Sözde lipid ön-maddeleri de derideki lipidlere dönüşmüş gibi davrandıkları için kullanılması önerilir. Laktik asit seramide (epidermisteki özel lipit veya yağlı madde) dönüşen bir lipit öncülüdür.

Cilt bakım ürünleri normal ciltte yağlanmaya neden olmadan nemlendirme yapmalıdır.

Yüz bölgesindeki cilt için gün içerisinde hafif yağ içeren su bazlı emülsiyonlar kullanılması önerilmektedir. Gece boyunca da su içerisinde daha fazla lipit içeren emülsiyonlar faydalı olabilir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 140 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2017

Cevap bırakın