Çetin Altan Kimdir


Çetin Altan Biyografisi

Türk basını ve edebiyatının duayen ismi, Milliyet Gazetesi yazarı Çetin Altan vefat etti.
Çetin Altan için yarın saat 11:30’da Milliyet’in Çağlayan’daki binasının önünde bir tören düzenlenecek. Çetin Altan’ın cenazesi daha sonra Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek
Türk basın dünyası ve edebiyatının duayen ismi Çetin Altan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 88 yaşında aramızdan ayrılan Altan, gazetecilik ve yazarlığının yanı sıra 1965-69 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi milletvekili olarak TBMM’de yer almıştı.
Yaşayan Türkçe’yi en iyi kullanan yazarlardan biri olan Çetin Altan, bugün 75 yaşında… Kaleminin ve beyninin kıvraklığı hâlâ yerinde. Öyle ki, günlük siyasi sorunlara çözüm getirirken, ya da toplumsal geri kalmışlığımızı anlatırken, ya da kültür-sanat gerçeğine bakışımızı yorumlarken, hep o bildik üslubunu kullanıyor. Biraz rahatsız edici de olsa kendi gerçeklerini söylüyor yıllardır.
Ünlü yazar, bugünlerde piyasaya sunulan güzel bir kitapla gündemde. “İyi ki Şu Köyceğiz Var”la (İnkılap Yayınları) ilk defa farklı bir çalışmaya imza atan Altan, kendisi gibi yazar olan eşi Solmaz Kamuran’ın teşvikiyle olacak, Köyceğiz’i sunuyor okuyucularına; hem de bir şiir tadında. Petra Beck ile Solmaz Hanım’ın fotoğrafları eşliğinde, ülkemizin en güzel köşelerinden birini anlatan kitap, keyifli bir dil yolculuğuna çıkarıyor okuyucusunu. Yormadan ve ilk defa başımıza hiçbir şeyi kakmadan, öteki Çetin Altan’ı anlatıyor yazar.
Milliyet, Akşam, Hürriyet, Sabah ve Güneş gazetelerinde fıkra yazarlığı yaptı. 1965-1969 yılları arasında TİP’ten İstanbul milletvekili seçildi. Fransızca biliyor. Basın Şeref Kartı sahibi. 22 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etti.
1927 yılında İstanbul’da doğdu. Nurhayat ve Halit Altan’ın oğlu. Gazeteci Mehmet Altan ve Ahmet Altan’ın babası. Galatasaray Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1946 yılında Ulus gazetesinde muhabir olarak mesleğe başladı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 124 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 03 Ağustos 2017

Cevap bırakın