Çene Titremesi Neden Olur


Titreme, istem dışı hareketler veya hareketlerde yavaşlıkla kendini gösteren bu hastalıkların rehabilitasyonunun öncelikle ilaçlarla yapılmaktadır ancak kullanılan ilaçlar yeterli görülmediğinde cerrahi yollara başvurulabiliyor.

Davranış bozukluklarının, beyindeki merkezlerin hastalıklarına ilişkili olarak meydana gelen ve yavaşlık veya istem dışı hareketlerle kendini gösteren kapsamlı bir grup hastalığı kapsadığını belirten uzmanlar, bu hastalıklardan en yaygın görüleni, genelde yavaşlık ve titremeyle görülen Parkinson hastalığıdır”. Bir öbür davranış bozukluğu da, çocuk erişkinlik çağında başlayan ve yaşla beraber yükselen bir titreme bozukluğu şeklinde isimlendirilen esansiyel tremor hastalığı.

Vücudun farklı bölgelerini etki eden istem dışı kasılmalarla kendini gösteren davranış bozuklukları içinde da en yaygın rastlanan distonidi. İstemsiz hareketler çok fazla heterojen bir grup oluştururlar. Bir çoğunluğu santral sinirsel sisteminin birbirinden çok fazla değişik yapının hastalığı sonucudur.

Parkinson, esansiyal tremor ve distoni benzeri birçok fazla hastalıklar istem dışı kasılma ve titremeler yaratmaktadır.

Vücudun bazı bölgelerine etki eden bu hastalıklar istem dışı kasılmaların başlıca nedenleri içerisindedir. Ek olarak birçok beyin rahatsızlıkları bu tip problemlerin oluşması için gerekli şartların meydana gelmesinde rol oynuyor.

Yaşlılık çağında meydana çıkan çene titremesinin sebebi kesinlikle bir uzmana danışmalı gereken tetkiklerden geçilmelidir. Fakat o vakit kesinlikle olarak çene titremesinin sebebi anlaşılabilir.

Çene titremesi, istemsiz kasılma ve titremelerin altında yatan birçok fazla önemli hastalıklar olabiliyor. Bilhassa yaşlılarda bu tip sıkıntılara sık rastlanmaktadır. Çene titremesi de istemsiz kasılmalardan bir tanesidir.

Çene titremesi nedenleri

İnsanlarda rastlanan titremelerin nedenlerinin en başında beyin hastalıkları geliyor. Bilhassa da beyin hareketini denetim eden merkezde rastlanan sıkıntılar bu tür rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Çene titremesi nedenleri de bu tip problemlerin varlığından kaynaklıdır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 743 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2018

Cevap bırakın