Boris Nikolayeviç Yeltsin Kimdir


Boris Nikolayeviç Yeltsin Biiyografisi Hayatı

Haziran 1991’de Rusya Federasyonu başkanlığına seçilir. 19 Ağustos 1991’de SSCB başkanı Gorbaçov’a karşı sertlik yanlıları tarafından düzenlenen darbeyi şiddetle protesto eder.

Darbecilere karşı halkı direnişe çağırır. Moskova’da Beyaz Saray denen Rusya parlamento binasına ulaşmayı başarır. Darbecileri suçlu ve hain ilan ederek, ordu ve KGB içinde darbeye karşı çıkanların da yardımıyla Beyaz Saray’ı direnişin merkezine dönüştürür.

Siyasi ustalığını göstererek Gorbaçov’un devlet başkanı olarak yeniden göreve dönmesini sağlar.Darbenin başarısızlığa uğratılmasında ve Gorbaçov’un yeniden göreve dönmesinde en önemli rolü oynar. Darbecilere karşı gösterdiği kararlı tutumuyla büyük bir prestij kazanır.

Gorbaçov’un bazı başarısızlıkları Yeltsin’i daha güçlü hale getirir. Gorbaçov’un göreve dönmesinden sonra Liderin kendisi olduğunu ortaya koyar.

Anayasaya aykırı kararnameler çıkarır ve Gorbaçov’dan bağımsız uygulamalara girişir. Komünist partiyi yasaklar ve bütün parti mallarına el koyar.

1 Şubat 1931 tarihinde doğdu. Rus kökenli bir çiftçinin oğludur. İnşaat mühendisliği öğrenimi gördükten sonra, bir inşaat işletmesinde idareci olarak vazife alır.

1961’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne girer. Parti içinde hızla yükselerek Sverdlovsk bölgesi parti birinci sekreterliğine getirilir. Mihail Gorbaçov’un Sovyetler Birliği devlet başkanı oluşundan hemen sonra Moskova’ya çağrılır.

Nisan 1985’te Komünist Partisi Merkez Komitesine seçilir. Aynı zamanda Politbüro’ya da girer. Yegor Ligaçev ile anlaşmazlığa düşer ve 1987’de Gorbaçov tarafından görevden uzaklaştırılır. Şubat 1988’de partiyle ilgili bütün yetkileri elinden alınır.

İnşaat bakan yardımcılığına tayin edilir.Daha sonra Moskova’da halkın isteklerini dile getiren bir siyasetçi olarak sivrilir. Mart 1989’da Moskova’da % 89,6 oranında oy alarak SSCB Halk Temsilcileri Kongresine seçilir.

Siyasi ve ekonomik sahada çoğulculuğu savunur ve Mayıs 1990’da Gorbaçov’un isteğine aykırı olarak Rusya Federasyonu Komünist Partisi başkanlığına getirilir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 145 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 04 Şubat 2018

Cevap bırakın