Bitkisel Sinüzit Tedavisi


Doğal ve Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Soğuk algınlığı veya gribe yakalandığınızda sinüslerinizin dolması ve sinüzitten şikayet etme olasılığınız oldukça yüksektir. Sinüzit bu gibi virüsler dışında kişide herhangi bir alerji olması durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit sonucunda hava dolu sinüslerde havanın yerini balgam alır. Açık olması gereken bu kanallar dolduğunda nefes alıp vermede zorlanma ve baş ağrısı en sık görülen belirtilerdir. Rahatsız edici bir durum olduğu için doktorlar genellikle bu iltihap durumunu geçirmek için antibiyotik kullanımını tavsiye etmektedir. Ancak herhangi bir antibiyotiği uzun süreli kullanmak mümkün olmadığından sinüslerinizi açmak için doğal ve bitkisel çözümleri kullanmanız gerebilir. Yazının devamında sinüzitin bitkisel tedavisinde kullanılan reçeteler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda kullanılan kalorifer, klima, elektrikli soba gibi ısıtma sistemleri havayı kurutmakta ve bu sinüzit sorunu olanlar için iyi bir ortam yaratmamaktadır. İçerdeki havayı nemlendirmek için bir nemlendirme makinesi alabilirsiniz.

Sinüslerin çok dolduğu bir dönemde sıcak ve soğuk kompres uygulamak sinüsleri yumuşatacaktır. Önce sıcak bir havluyu 3-4 dakika yüzünüzde tutun sonra soğuk havlu uygulayın. Bu yüz ve baş ağrısını hafifletecektir.

Sinüzit sorunu yaşamak istemiyorsanız kış aylarında bağışıklık sisteminizi diri tutacak çinko yönünden zengin gıdaları ve bol bol C vitamini barındıran gıdaları tüketmeniz tavsiye edilir. Vücudun direncini taze sebze ve meyvelerle artırmak oldukça önemlidir ve sorunu başlamadan engellemenize yardımcı olur.

Doğal ve bitkisel sinüzit tedavi yöntemleri özellikle okaliptüs yağı ile kullanacağınız buhar oldukça etkilidir. Tüm bu yöntemlere rağmen tıkanıklık, baş ve yüz ağrısı süreklilik arz ediyorsa 10-15 gün içinde bir uzmana görünün. Daha ciddi bir sinüs probleminiz olabilir.

Uyarı: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Su buharı sinüsleri açmak için evinizde kolayca yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bir tencerede 2-3 su bardağı su kaynatıp başınızı havluyla örtün ve yavaş yavaş su buharını soluyun. Suyun biraz soğumasını beklerseniz nefes alıp verirken buharın yakıcı etkisine maruz kalmazsınız. Kaynatacağınız suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak sinüslerin daha hızlı açılmasını sağlayabilir. Bu uygulama sonrasında hava kanallarının iyice açıldığını ve baş ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. Su kaynatma ve buhar soluma işlemi zor geliyorsa banyonun kapısını kapatarak sıcak su ile duş almanız aynı buhar etkisini yaratabilir.

Burunun iki tarafında bulunan sinüslerin iltihaplanması ve dolması sonucu ortaya çıkan sinüzit yüzde ağrılara, halsizliğe, sürekli burun tıkanıklığına ve ağız kokusu gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında meydana gelen sinüzit 10-15 gün gibi bir sürede geçebileceği gibi kronik sinüzit vakaları bu şikâyetleri tüm kış ayları boyunca çekmektedir. Eğer bitkisel sinüzit tedavisi ve doğal tedavi yöntemleri herhangi bir rahatlama sağlamıyorsa kronik bir sinüzitiniz olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurabilir ve gerekli görülürse sinüzit ameliyatı olabilirsiniz.

Eczanelerde bulabileceğiniz burun spreyleri ve okaliptüs balmları kullanarak burun içindeki hava kanallarını rahatlatabilirsiniz. Burnunuzda bir akıntı olduğunda burnunuzu çekmek yerine mutlaka bir kağıt mendille balgamı dışarı çıkartın.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 141 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 21 Ağustos 2017

Cevap bırakın