Bill Clinton Kimdir


Bill Clinton Biyografisi Hayatı

Clinton 1975’de Hillary Rodham ile evlendi, Çiftin Chalsea isimli bir kızları oldu.BUSH’U YENDİKişiliğine yönelik tüm saldırılara rağmen 1992’de ABD Başkan adaylığı için Demokratlar’dan birçok eyalet seçimini kazanan Clinton, Demokrat Parti’yi merkezekaydırmakla suçlandı.

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Clinton, 1992 kasımında düzenlenen seçimlerde Başkan George Bush’u ağır bir yenilgiye uğratarak ABD Başkanı seçildi.Clinton’ın başkanlığı döneminde ülkede açılan yeni iş alanlarıyla işşizlikle savaşta önemli adımlar atıldı.

Ülke ekonomisi son yılların en iyi düzeyine erişti. Dış politikadaysa Ortadoğu barış sürecine ilişkin arabuluculuk rolünü iyi oynayan Clinton, Bosna’daki iç savaşın bitmesini sağlamak için bölgeye ABD askerleri gönderdi, Rusya ve Çin ile olan ilişkileri revize etti.

Clinton’ın Arkansas Valiliği döneminde ortağı olduğu Whitewater emlak şirketi ile ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddiaları, ABD Başkanı’nın Beyaz Saray’daki karizmasını çok sarstı.

Clinton’ın bazı yakın arkadaşları davayla ilgili olarak çeşitli cezalara çarptırıldı, ancak tüm bunlar Clinton’ın 1996’da seçimleri bir kez daha kazanarak ikinci dönem ABD Başkanlığını engelleyemedi.

19 Ağustos 1946’da Arizona eyaletine bağlı Hope kentinde doğdu. Babası William Blythe’yi bir trafik kazasında kaybeden Bill, 16 yaşındayken, annesi Virginia Blythe, Roger Clinton ile evlenince Clinton soyadını aldı.

1968’de Georgetown Üniversitesi’ni bitiren Clinton, burslu olarak bir süre Oxford Üniversitesi’ne devam etti.

1973’te Yale Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.1972’de George McGovern’in başkanlık kampanyası için çalışan Clinton, 1973-1976 yılları arasında Arkansas Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı, ardından 1978 yılında Arkansas Eyaleti Başsavcısı seçildi.

1978 yılına gelindiğinde Clinton ülkenin en genç valisi sıfatıyla Arkansas’a vali seçildi.1980’de yeniden adaylığını koyduğu valiliğe seçilemeyen Clinton, 82, 84, 86 ve 90 yıllarında yeniden seçilerek Arkansas Valiliği yaptı.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 115 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 04 Şubat 2018

Cevap bırakın