Bilal İnci Kimdir


Bilal İnci Hayatı Biyografisi

Fatma Girik, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın ve Kadir İnanır gibi dönemin starları ile ardarda filmler çevirirdi.damlarından Erol Taş ile de birçok filmde beraber oynadı.

1971 yılında “Üç Öfkeli Adam” filminde Süleyman Turan ve Eşref Kolçak ile başrolü paylaştı.

Yüzü ve mimikleriyle kötü adam rollerini hakkıyla oynayan nadide Türk sinema oyuncularından biridir. Bir çok tarihi filmde de kahramanın baş düşmanını oynayan oyuncu, kötülüğü zevkle yapan ve bu zevkini kahkahalarıyla tüm dünyaya yansıtan kötü karakterleri başarıyla canlandırmıştır. Özelikle kırsal kesimin ‘kötü ağa‘sı ve ‘kötü Bizanslı‘ tiplemeleri ile kült bir figür oldu ama bunların yanında ‘iyi adam’ları da başarı ile canlandırdı.

Son yıllarında İzmir‘de yaşamakta olan dizi film çekimleri için Beyoğlu’nda bir otel odasında bulunduğu sırada Bilal İnci, 15 Ekim 2005 tarihinde İstanbul‘da kalp krizinden 69 yaşında ölmüştür.

29 Eylül 1936 tarihinde Adana‘nın Kozan ilçesinde doğmuştur. İzmit Lisesi’nde okudu. Bitiremeden terk etti. Trikotaj gibi çeşitli işlerde çalıştıktan sonra1960 yılında Almanya‘ya gitti. 1966 yılına kadar Berlin‘de kaldı. Bu arada bir Alman kadın ile evlendi.

1966 yılında Türkiye’ye döndükten sonra yönetmen yardımcılığı yapan abisinin setlerini ziyaret ede ede sinemaya başladı. Oyuncu Ayça İnci ve Ayçin İnci‘nin dedesidir. Oyuncu, yönetmen, senarist olan Kemal İnci ise abisidir. Oyuncu Elif Íncí‘nin babasıdır.

İlk filmi 1966 tarihini taşıyan ”Karanlıkta Vuruşanlar”dır. Bu filmle birlikte kötü adam rollerinin vazgeçilmez oyuncularından biri oldu.

197a’ya Berlin‘e gitti ve bir süre sinemadan uzaklaştı. 1987 yılında yurda dönünce aralıklılarla da olsa filmlerde oynamaya devam etti. İyi bir karakter oyuncusu olan sanatçınını filmografisinde “Bir Türke Gönül Verdim”, “Alageyik”, “Büyük Yemin”, “Beyaz Mendil”,”Babanın Oğlu”, ‘Ezo Gelin‘, ”Dönüş” gibi seçkin filmler de vardır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 117 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 01 Aralık 2017

Cevap bırakın