Bel Fıtığı Kalça Ağrısı


Bel fıtığı genelde romatizmal bir ağrı olarak bilinir ve çoğu zaman bel fıtığı ile karşılaşılan bu rahatsızlık kalça ve dize kadar ağrısı vurmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan her kim ise ağır kaldırmaması gerekmektedir. Aksi halde fıtıkta ki iltihap dağılarak vücutta kalçaya kadar doğru inen sancılarla karşılaşılır. Hastalar genelde belden kalçaya doğru yayılan bu tür ağrılardan şikayetçilerdir. Özellikle bel fıtığındaki bu ağrılar öksürük, ağır kaldırma gibi olaylarla artmaktadır. Bel ağrısıdır nasıl olsa geçer diye önemsenmeyen çoğu zaman yakılar ile giderilmeye, ağrı kesiciler ile giderilmeye çalışılan fakat geçmeyen bu ağrılar sağlık sorunlarının ilk işareti olabilir. Kalçanın derinliklerinde ve bel kısmının alt taraflarında ağrılara neden olan pek çok rahatsızlıkta olabilir. Belde fıtıklaşma eğer çekirdekten dışarı çıkar ise kalçada ve belde yayılan keskin bir ağrı meydana gelir. Bu durumda hastalar daha çok kalça ağrısından şikayetçi olurlar. Belden başlayıp kuyruk sokumu ve kalçalara doğru inen zorlayıcı ağrıların nedeni olmaktadır. Özellikle kalça diz ve ayaklardaki eklem bozuklukları omurgaların günlük aktivite durumunda normal duruşunu engelleyerek bel ve kalça ağrılarına neden olmaktadır.
Bel fıtığı kalça ağrısı için genelde uzman doktorlar diyet, yürüyüş ve istirahat önermektedir. Fakat uzun bir istirahat sonucu bel tutulmasına dikkat edilmelidir.Belde belirgin bir ağrı görülmek üzere kalça kısımlarda bazen bir tarafta bazen her tarafta ağrı oluşması sık sık rastlanan bir durumdur. Bu durumda bel fıtığı kalça ağrısı için fizik tedavi ve ilaç tedavisi aynı anda uygulanmalıdır. Fizik tedavinin amacı fıtık olan kısmı yumuşak ve gevşek bir duruma getirdikten sonra sıcak tutularak ağrının azaltılmasını sağlamaktır. Tabi ki bunun yanında doktorunuzun vermiş olduğu krem ve ilaçları kullanarak ta bu tür ağrıları azda olsa dindirebilirsiniz.
hemen herkesin yaşayıp çok şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Bu ağrıların temeli genelde omurgayı etkileyen romatizmal bir rahatsızlık olmakla birlikte olup bu hastalık çoğu zaman bel fıtığı ile karşılaşılabilmektedir. Bu hastalığa çoğu zaman erken tanı koyularak tedaviye ve fizik tedaviye gitmesi genelde önerilmektedir. Bu rahatsızlık genelde her yaşta ve her cinsiyette görülmekle birlikte olup kadınlara nazaran erkeklerde 3 kat daha fazla görülmektedir. Bu durum kişilerin ruhsal durumlarının yanı sıra sosyal hayatı da olumsuz olarak etkiler. Bu hastalığın genellikle 24-26 yaş grubu erkeklerde başlamasıyla görülmektedir.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 124 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2017

Cevap bırakın