Auralı Migren Nedir?


Auralı migren belirtisinde eğer geçici görme kaybı yada uçuşan cisimler görülmesi, kör noktalar yada görme alanında zikzak çizgiler şeklinde aura belirtileri yaşanıyorsa ve migren belirtileri yaşanıyorsa, inme veya retina yırtığı gibi daha ciddi belirtiler olmadığından emin olmak için hemen doktora gidilmesi gerekir. Bu koşulların dışındaki diğer belirtilerse, normal migren ataklarındaki gibi beliriyorsa ve farklı bir şekilde ortaya çıkmıyorsa doktora başvurulmaya gerek yoktur.

Auralı Migren Nedenleri

Auralı migrenin asıl sebebi tam olarak bilinmemektedir. Migrene eşlik eden görsel aura belirtisinin elektriksel yada kimyasal dalgalanmalar oluşturmasıyla beyindeki görsel sinyalleri yani görsel korteksi etkilediği düşünülür. Oluşan bu dalgalar görsel halüsinasyonlara sebep olacaktır. Çok fazla uyku uyumak yada çok az uyku uyumak, adet dönemleri, stres oluşumu, parlak ışıkların olması auralı migreni tetikleyen faktörlerden olmaktadır.

Auralı Migren Risk Faktörleri

Herhangi bir özel durum auralı migren açısından riski arttırmaz. Genel olarak ailede migren belirtisi olan kişilerde daha sık belirti gösterir. Ayrıca bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Auralı Migren Komplikasyonlar

Auralı migreni olan kişilerde inme yani felç geçirme riski daha yüksek orandadır. Bunun yanı sıra auralı migren belirtisi olup sigara kullanan ve doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda inme felçlik riski daha fazla olur.

Auralı Migren Rahatsızlığında Testler ve Teşhis

Eğer auralı migren belirtilerini takip etmekte olan migren belirtisini yaşamaktaysanız, auralı migren belirtisinin teşhisinin koyulması olası durumlardandır. Doktorunuz aura migreni teşhisi koymadan önce tıbbi öykünüzü dinleyecektir, oluşan belirtileri dikkate alacaktır ve fiziki muayene uygulayacaktır.

Auralı migren genel olarak baş ağrısı oluşumundan yaklaşık olarak bir saat önce başlar ve en az 60 dakika devam eder. Bazen auralı migrende özellikle 50 yaşlarında olan kişilerde ve yaş üzeri kişilerde baş ağrısıyla başlar, baş ağrıları bazen de hiç baş ağrısı meydana gelmez.

Auralı Migren Tedavisi ve Tedavide Kullanılan İlaçlar

Auralı migren belirtileri olarak spesifik bir tedavi bulunmaz. Auralı migren tedavisiyle aurasız migren tedavisi birbirine benzer şekilde yapılmaktadır.

Ağrı giderici ilaçlar

Belirmekte olan auralı migren rahatsızlığında ilk işaret gerçekleştiğinde ve ilk belirtiler ortaya çıkmaya başladığında auralı migren için kullanılan ağrı kesici ilaç olacaktır.

Migren atağının birçok farklı belirtisi vardır. Başımızın bir bölümünde meydana gelen şiddetli ağrılar migrenin en önemli belirtisidir. Ayrıca bulantı oluşması ve gözümüzün önünden siyah benek ve lekelerin oluşması migren atağının belirtisidir. Ayrıca migren rahatsızlığı olan kişilerde konuşma güçlüğü kaybı da yaşanan belirtilerden olmaktadır.

günümüzde kişilerde yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Genel olarak baş ağrısı gibi belirtilerle ifade edilmektedir. Oluşan baş ağrısının tekrarlanması sonucunda insan vücudu çok zarar görmektedir. Bir süre sonra migren hastalığı yüzünden kişiler iş yapamaz hale gelirler. Migren hastalığı kişilere kalıtsal yollarla gelir.

Auralı migren, migren öncesinde veya migren gerçekleştiği sırada ellerde yada yüzde karıncalanma oluşumu, gözde ışık fazlalığı oluşumu, kör noktalar gibi duyusal uyarıların meydana gelen migren ağrısına eşlik etmesi durumudur. Auralı migren rahatsızlığında genellikle aurasız migren rahatsızlığında olduğu gibi benzer tedavi prosedürü uygulanarak rahatsızlık tedavi edilir. Aynı ilaçlar kullanılır ve migreni önlemeye yardımcı olacak aynı bakım ve tedavi yöntemleri dikkate alınır.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 133 defa

Kategori: Saglık

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2017

Cevap bırakın