Ajda Pekkan Kimdir?


Ajda Pekkan

Bu albümünde Ajda pekkan Şehrazat, Garo Mafyan ve Mustafa Sandal ile çalıştı. Önceki albüme göre daha az ilgi gören bu albüm, yine de beğenildi. Sevgide Seni Seçtim, Oyun Etti Gözlerim ve Vazgeçme şarkıları albümdeki sivrilen şarkılardı.  bu albümle birlikte iki yıl daha sürdüreceği ünlü İstanbul konserlerine başladı.
 1996’daki stüdyo albümü  1996’da da yeniden seslendirmiş, 1973 yılına gelindiğinde ise Ajda Pekkan söyleme seslendirme taraftarı olmamasına karşın Fikret Şeneş’in ısrarıyla Kimler Geldi Kimler Geçti 45’liğini piyasaya sürmüş, bu plağında Kaderimin Oyununun B yüzünde yer alan Kimler Geldi Kimler Geçti ile ses getirmiş, plak 65 bin satmıştır.
 1972 yılında geçiş yapan sanatçı, bu firmadan ilk plağıyla beklenen başarıyı yakalayamazken, arabesk şarkılar içeren ikinci plağı Dert Bende Derman Sende ile satış rekorları kırmıştır.
Fikret Şeneş’in sözlerini yazdığı şarkılarla kariyerini sürdürmüştür.
 1977’de yayınladığı Süperstar albümünün getirdiği başarı ile de Türkiyede Süperstar olarak anılmaya başladı. Albümün ardından günümüze dek Süperstar adıyla yayınladığı 3 albüm daha yayınladı.
 kişisel yaşamına yönelik Sezen Aksu “Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda’nın lakabı Angela’dır. Sık sık evde buluşuruz.


 Biyografisi

Ajda Pekkan Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanlığı’nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998’de lâyık görülen sanatçı uluslararası anlamda pek çok yerde konserler vermiş, Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca,Arapça ve Japonca olmak üzere daha pek çok dilde şarkılar söylemiştir.
 12 Şubat 1946 doğumlu Türk şarkıcı, besteci ve oyuncu.1965 yılında yayımlanan ilk 45’liği Her Yerde Kar Var Onyedi Yaşında nın beğenilmesi üzerine müziğe yöneldi.Babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ise ev hanımı olan  çocukluğu babasının mesleği nedeniyle Gölcük, Kocaeli’de geçmiştir.
 1961 yılında gece kulübü Çatı sahibi olan şarkıcı İlham Gencer’e ulaşan Ajda Pekkan, seslendirdiği Mina’nın “Il Cielo In Una Stanza” şarkısıyla müzik çalışmalarına başlamış, Los Çatikos müzik topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yapmıştır.
  farklı kapak tasarımı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan Süperstar’ı yayınladı.
Aynı yıl Tokyo’daki Yamaha Müzik Festivali, A Mes Amours şarkısıyla elde ettiği başarılı netice sonucunda 70’lerin başında Almanca ve daha sonra Fransızca, Japonca ve Yunanca 45’lik plakları satışa sunuldu.


Yazar: Admin

Görüntüleme: 170 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2019

Cevap bırakın